Yeni “anayasa değişiklik paketi” şifreleri… 2019’a kadar seçim gündemden çıktı, hedefte yeni liderler yetiştirmek var!

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN

Geçen hafta… AK Parti’nin hazırladığı ve anayasada revizyon içeren pakette cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık sistemleri yerine Başkan ve Başkan Yardımcısı vardı.
Sonrasında…
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kendilerine anayasa paketi taslağının ulaştığını, metinde Cumhurbaşkanı ibaresinin olduğunu açıkladı.
Anlaşılan o ki…
MHP’nin daha önceki “Başkanlığa karşı” söylemleri nedeniyle uzlaşma amaçlı orta yol bulan bir değişiklik söz konusu.
Bu da…
Başlayan yeni süreçte görüşmelere ve hassasiyetlere dayalı başka bazı değişikliklerin de olabileceğini gösteriyor.
Yanı sıra…
Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları da yeni sistemin çerçevesinin yavaş yavaş belli olmaya başladığını gösteriyor.
O nedenle…
Son açıklamaların ne anlama geldiğini AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili, aynı zamanda AK Parti Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı gibi sıfatlar taşıyan Hüseyin Şahin’e sorduk.
Önce…
Siyasetin dönüm noktalarına işaret ederek “Başbakanımızın beyanlarından anlaşılan o ki, 2019’a kadar seçim gündemden çıktı” dedi ve bir çeşit süreç eşitlemesi anlamına gelen noktaya dikkat çekti:
“2007 seçiminden itibaren 3 dönem milletvekilleri 4 yıllığına seçildiler. Şimdi yeni anayasa ve sistemle birlikte yeniden 5 yıllık dönem başlıyor.”
Devam etti:
“Başkanla parlamento aynı sandıkta ya da birbirlerine yakın zaman dilimlerinde seçilecek. Böylece 2019’da eş zamanlı seçim yaşanacak.”
Ardından…
Önemli bir noktaya daha parmak bastı:
“Devlet Başkanı ya da Cumhurbaşkanı iki dönemden fazla seçilemeyeceği için anayasa gereği yeni isimlerin ve yeni liderlerin önü açılacak.”
Yorumu şu:
“Bu da Türkiye’nin genç ve dinamik yapısı, hücrelerinin yenilenmesi, siyaset yapmak isteyenlerin önlerinde yeni ufuklar açılması demek.”
Şunu da ekledi:
“2001 yılında AK Parti kurulurken bunu öngördüğü de görülüyor. AK Parti tüzüğüne konan sınırlama bugünün altyapısı olarak anlaşılıyor.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

18

11 2016

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: