Yıllarca konuşuldu, şimdi harekete geçildi: Acemler-Kükürtlü-Altıparmak-Heykel-Emirsultan hattında Osmangazi Metrosu

Her ne kadar… Son dönemde kentleşme anlamında merkezden dışa doğru yeni yerleşim alanları gelişmiş olsa da, Bursa’nın omurgası olarak kent merkezini oluşturan Emirsultan-Heykel-Altıparmak-Çekirge ekseni ana aks olarak geçerliliğini koruyor.
O bakımdan…
Ulaşım planlamaları içinde de Emirsultan-Çekirge hattının ayrı bir yeri var.
Nitekim…
Yıllarca belediye otobüslerinin 1 nolu hattıydı. Trafiğin kendini hissettirmeye başladığı 80’li yılların en önemli gündemi Çakırhamam’dan girip Atatürk Caddesi’nin altından geçerek Emirsultan’a ulaşacak yeraltı yolu oldu.
Bursaray’ın gündeme geldiği 90’lı yıllardaysa ileri dönük hedef olarak Altıparmak-Heykel-Emirsultan hattı için fikirler geliştirildi. Hatta, metronun Acemler’den mi yolsa Merinos’tan mı içeri girmesinin daha doğru olacağı tartışmaları bile yapıldı.
Fakat…
Bu tartışmalar, Bursa’nın en büyük metro hayali olarak kaldı.
İşte…
O hayali gerçekleştirmek için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe talimatı verdi ve çalışmalar başladı.
Dahası…
Kent merkezinde tümü yeraltından yapılacak metro hattı proje çalışmalarında mesafe bile alınırken finansmanı için de ilk adımlar atıldı.
Buna göre…
Metro hattının batıdaki başlangıç noktası Acemler’deki Bursaspor İstasyonu olacak. Böylece hem Timsah Arena’nın, hem de bu bölgede yapılacak olan  yeni Devlet Hastanesi Kompleksi’nin merkeze ulaşım bağlantısı sağlanacak.
Acemler’den Çekirge’ye doğru çıkacak olan yeni metro hattı Kükürtlü Caddesi’ne dönüp, yolun altından ilerleyerek Çelik Palas Oteli önünden Çekirge Caddesi’ne çıkacak.
Ardından…
Atatürk Stadyumu yerine yapılmakta olan meydana ulaşıp Altıparmak Caddesi’ni yine altından geçerek Çatalfırın’da Cemal Nadir Caddesi’nden Çakırhamam’da Atatürk Caddesi’ne ulaşacak.
Heykel’den sonra da, Setbaşı-Yeşil-Şible güzergahından Emirsultan’a gelecek.
Ana güzergahı bu şekilde belirlenen ve halen proje çalışmaları süren hatta isim de verildi:
Osmangazi Metrosu.
Ancak…
Yılların hayali olan Osmangazi Metrosu projesi Yıldırım Metrosu’na başlandıktan sonra gündeme alınacak.