AK Parti İl Başkanı Torun’un gündeminde anayasa var: Milletin doğrudan seçtiği cumhurbaşkanı eliyle ülke yönetilmeli

AK PARTİ İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN

AK PARTİ İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN

Gündemin kesildiği nokta dikkat çekmeyecek gibi değil… AK Parti ile MHP liderlerinin Cumhurbaşkanlığı Sistemi için anlaştıklarını açıkladıkları ve AK Parti’li 316 milletvekilinin imzasıyla anayasa teklifinin TBMM’ye verildiği 10 Aralık Cumartesi günü akşamı İstanbul’daki Beşiktaş-Bursaspor maçı çıkışında bombalı araç patlatıldı ve polislerimiz şehit oldu.
Ertesi cumartesi…
Bu defa Kayseri’de çarşı iznine çıkan komandolarımızın bindikleri otobüsün yanında patlatılan bombalı araçla askerlerimizi şehit verdik. Hemen ardından Ankara’da Rusya Büyükelçisi suikasta kurban gitti.
Bunlar 10 gün içinde yaşandı ve bir anda Türkiye’nin gündemi teröre döndü.
Elbette…
Acılar dinmedi, üzüntüler bitmedi, yaşananlar unutulmadı. Fakat normalleşme için de günlük yaşama dönmek gerekiyor. İlk adım da siyasete düşüyor.
Nitekim…
AK Parti’nin her ay Ankara’da yaptığı il başkanları toplantısı o zemini sağladı.
İki günlük toplantının ilk gününde AK Parti Teşkilat Başkanlığı değerlendirme yapılıyor. İkinci gün de Başbakan Binali Yıldırım başkanlara sesleniyor.
Bu doğrultuda…
Dün tamamlanan toplantılarda, Teşkilat Başkanlığı çalışmalarının ardından AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun’la siyasetin gündemini konuştuk.
“Gündemde ne var?” diye sorunca, “Anayasa var” dedi ve şunu söyledi:
“Milli iradeyi temsil eden sivil bir anayasayı öteden beri milletimize hediye etmek istiyoruz. Gündemle birlikte çalışmalar bu yönde ilerliyor.”
Şunu vurguladı:
“Türkiye darbe anayasasıyla yönetiliyor. Oysa ilerleyişini sürdürebilmesi için sivil ve modern bir anayasaya ihtiyaç var.”
Bu noktada…
“Milletimizin kararının başımızın üstünde yeri var” dedikten sonra neden yeni bir anayasa gerektiğini açıkladı:
“Hedefimiz Türkiye’nin daha iyi bir noktaya gelmesi ve çift başlılıktan kurtulmak var. Milletin doğrudan seçtiği cumhurbaşkanı eliyle ülkenin yönetilmesi gerekiyor.”
Sözün burasında “Geçmişte yaşanan olumsuzlukları herkes hatırlıyor” dedi ve şöyle devam etti:
“AK Parti’nin 316 milletvekilinin tamamının imzaladığı, MHP’nin olumlu yaklaşım gösterdiği yeni anayasanın Meclis’te gerekli oyu alarak referanduma gideceğini umuyoruz. Beklentimiz bu yönde.”
Hedefi de söyledi:
“Koalisyonlar dönemini de tümden kapatacak olan yeni anayasa Meclis’ten geçtikten sonra milletimize çok iyi anlatacağız.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

12 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: