Sırrı internet sitesinde… İstanbul Büyükşehir Belediyesi sattığı İDO’yu kollamak için BUDO’ya eziyet ediyor!

istanbul-buyuksehir-belediyesi-internet-sitesi-idoBu sütunların okurları biliyorlar… İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz otobüsü ile yolcu taşıyan Bursa Büyükşehir Belediyesi kuruluşu BUDO’ya olmadık uygulamalarla resmen eziyet ediyor.
Nitekim…
Önce Kabataş İskelesi’ni kullanıma kapatacaklarını söyleyip Eminönü’ndeki Katip Çelebi İskelesi’ni gösterdiler. Fakat iskeledeki belediyeye ait kitapçıyı boşaltmadıkları için, tahsis ettiklerini söyledikleri yeri teslim etmediler.
Buna karşın…
Gece yarısı operasyonuyla BUDO’yu Eminönü’nde kafeteryadan bozma 50 metrekarelik yere sıkıştırdılar. Yetmedi, çevreden görülmesin diye ışıklı tabeladaki harfleri tek tek kırdılar.
Bütün bunları her gelişmede aktarmaya çalışıyoruz. 8 Aralık 2016 günü yayınlanan yazımızın son paragrafındaysa aynen şunu yazmışız:
İnsanın aklına başka şeyler geliyor. Çünkü, İstanbul Büyükşehir’in, tek amacı denizden yolcu taşıyarak ucuz ulaşım hizmeti vermek olan BUDO’ya bu kadar kötü davranmasının hiçbir nedeni yok.
Elbette bu cümleleri yazarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurup sattığı İDO’yu kollama arzusunu hissediyorduk, ama kollamanın ötesinde bir durum karşımıza çıktı.
O da şu:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesindeki İBB şirketleri arasında İDO A.Ş. de yer alıyor.
Yanı sıra…
İBB’nin ulaşım için oluşturduğu Metro adlı internet sitesinden de İDO’ya direkt link veriliyor ve böylece İDO’dan bilet işlemi yapılması sağlanıyor.
Oysa…
Hepimiz İBB tarafından kurulan İDO’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla özelleştirme kapsamına alındığını biliyoruz.
Nitekim…
Bu karar doğrultusunda 8 Nisan 2011 günü yapılan ihalede İDO’nun yüzde 100 hissesinin 861 milyon Dolar’a satıldığını da biliyoruz.
Üstelik…
İBB şirketi İDO’yu satarken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yapıp tahsis ettiği Güzelyalı İskelesi’ni de özelleştirme paketine koydu.
Yine bu sütunların okurlarının anımsayacakları gibi, o tarihte de Burgaz’daki iskelenin İDO’yla birlikte yeni sahibine tahsisinin yanlışlığını defalarca yazdık. Fakat sözleşme zamanında böyle yapıldığı için engellenemedi.
Gelinen noktada…
BUDO kendine iskele olarak Mudanya’daki eski iskeleyi buldu, oradan yolcu taşıyor.
Buna karşın…
Bizim iskeleyi İDO’ya birlikte satan İBB anlaşılan o ki 5 yıl önce sattığı şirketi kollayıp desteklemekten vazgeçmemiş. Rekabetle üzülmesinden de rahatsız ki, bizimkine eziyet ediyor.
Gel de üzülme.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

21

12 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: