Terör yöntem değiştirdi, Ortadoğu’nun klasiği olarak bilinen canlı bomba eylemleri bizim yaşamımıza nasıl girdi?

PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇÜÇEN

PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇÜÇEN

Türkiye’ye terör hiç yabancı değil. Silahlı ve bombalı terörü biliyorduk. Fakat canlı bomba terörünü, Ortadoğu savaşları başlangıcında mezhep savaşlarının parçası olarak canlı bombaları öğrendik.
Şii ve Sünni camileri ya da mezarlıklarında karşılıklı patlatılan canlı bombalar artık küreselleşen terör örgütleri eylemi olarak bizim de yaşamımıza girdi.
Üstelik…
Ortadoğu’da birbirleriyle çatıştıkları gözlemlenen IŞİD/DAEŞ ile bölücü terör örgütü PKK canlı bombaları Türkiye’de adeta dönüşümlü patlatıyorlar.
PKK polis ve askeri öncelikle hedef almasına karşın iki terör örgütü de daha kalabalık hedeflere yöneliyorlar.
Biz de…
Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen hocamızı cuma akşamı Olay TV’de konuk ettiğimizde gündemdeki son terör eylemi olarak İstanbul Beşiktaş saldırısını konuştuk.
Ne var ki…
Programın sabahı, yani cumartesi sabahı da Kayseri’de mavi bereli komandolarımıza yönelik bombalı araç saldırısıyla bir kez daha sarsıldık.
Abdülkadir Hoca da canlı bomba terörünü değerlendirirken şuna dikkat çekti:
“Bakın, 2-3 yıl öncesine kadar Türkiye’de canlı bomba diye bir eylem tarzı yoktu. Canlı bombayla toplu katliamlar Ortadoğu’da vardı. Fakat göçlerle birlikte biz de tanımaya başladık.”
Şunu sorguladı:
“Sık sık bir yerlerde canlı bombayla terör saldırısı oluyor. Niçin oluyor diye bunu düşünmek gerek. Silahlar ve bombalar da bu yolla geliyor.”
Bir düşünce adamı olarak Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen’e, canlı bombaların ruh halini ve nasıl ikna edilebildiklerini sorduk.
Şunu söyledi:
“Öncelikle, canlı bomba olabilecek insanın psikolojisi çok önemli. Normal bir psikolojiye sahip insanlar canlı bomba olamazlar. O halde bu insanların normal olmadıklarını söylemek gerekiyor.”
Üzerinde durduğu şu:
“Genele baktığımızda; inanç, ideoloji ya da intikam amaçlı canlı bomba eylemi yapıldığını görüyoruz. Bunu çok iyi analiz etmek gerekiyor.”
İzlenimi de şu:
“Seçilmiş insanlara bakıldığında, çoğunlukla ölümcül hastalığa yakalanmış oldukları ve psikolojilerinin çok bozuk olduğu görülüyor.”
Şu yolu gösterdi:
“Terörü kurutmak, kaynağını öğrenmek için sosyal bilimcilerin, siyaset bilimcilerin, psikologların, ekonomistlerin birlikte araştırma yapmaları gerekir.”
Yani…
Sorunun yalnızca polisiye önlemle çözülemeyeceğini düşünen Prof. Dr. Çüçen, analizlerin ardından da “siyasetçinin vereceği kararlarla” terörün kaynağının kurutulabileceğini ekledi.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

19

12 2016

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: