2 dönem Bursa Milletvekilliği yapan Mehmet Emin Tutan’dan farklı bakış: Sistem değişikliği sürecini 2007’de Deniz Baykal başlattı

22-23 DÖNEM AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ MEHMET EMİN TUTAN

22-23 DÖNEM AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ MEHMET EMİN TUTAN

Soru şu: Ne gerekti de, Türkiye yönetim modeli ve sistemini değiştirdi? 22 ve 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili olan Mehmet Emin Tutan tanıklık ettiği gelişmeleri anlattı.
Söze…
“Türkiye 2007’de cumhurbaşkanını normal şartlarda seçemedi” diye başlayıp şunu anımsattı:
“367 krizini hatırlayın. Cumhurbaşkanının seçileceği şartlar belliydi ve hep öyle seçiliyordu. AK Parti’nin içinden cumhurbaşkanı çıkaracağı anlaşılınca rutin bozuldu.”
Yorumu şu:
“Sabih Kanadoğlu 367 problemini çıkarınca Türkiye Cumhuriyeti yol ayrımına girdi. Malatya Üniversitesi Rektörü’nün ‘Yüzde 99 oy alsanız dahi bu ülkeyi yönetemezsiniz’ deyişi kulaklarımda. Muhtırayı da unutmayın.”
Şuna da dikkat çekti:
“O dönemde Sayın Deniz Baykal CHP Genel Başkanı olarak bir Grup konuşması yaptı. Gözlerini parlatarak, bağırarak ‘Sakın ha, sakın ha cumhurbaşkanı olayım deme, aklından bile geçirme’ dedi.”
Ardından…
“Ben o konuşmayı hiç unutmuyorum” dedi ve bugüne döndü:
“Sayın Baykal geçen gün de Meclis’te bir konuşma yaptı. Herkes çok beğendi. Ne güzel. Şimdi ben de kendisine sormak isterim: Böyle bir konuşmayı o zaman niye yapmadınız?”
Düşüncesi şu:
“Baykal’ın konuşmasından AK Partili milletvekillerinin etkileneceğini sanıyorlar, bizim vicdanlarımıza sesleniyorlar. Bizim vicdanlarımızı o zaman kırdınız Deniz Bey.”
Şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanını Meclis’in nasıl seçeceği belliyken seçtirmeyip engellediniz. Sonra seçime gidildi, referandum yapıldı ve cumhurbaşkanını halkın seçmesi kabul edildi. Sistem işte o gün değişti.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

01 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: