Asil Çelik’te başlaması gereken grev milli güvenlik gerekçesiyle Bakanlar Kurulu tarafından ertelendi

ASİL ÇELİK GREVİ BAKANLAR KURULUÇelik sektörünün belirleyici ve öncü firmalarından Asil Çelik’in Orhangazi-İznik yolu üzerinde bulunan fabrikasıyla Kocaeli’ne bağlı Çayırova’daki fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde hızlı bir süreç yaşandı.
Buna göre…
Toplam bin işçinin çalıştığı Asil Çelik ile DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası arasında 7 Eylül 2016 günü başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kasım ayında arabulucuya gitti.
Oradan da uzlaşma çıkmayınca, Birleşik Metal grev karı aldı ve kararı 16 Aralık’ta işyerlerine asarak 18 Ocak 2017 günü greve başlayacağını duyurdu.
Karar gereği…
Asilçelik’in Orhangazi ve Çayırova’daki iki fabrikasında bin işçinin greve başlaması gerekiyordu.
Ne var ki…
Resmi Gazete’nin çarşamba günü yayınlanan sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararıyla bu grev ertelendi. Kararda şöyle deniliyor:
“Asil Çelik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne bağlı işyerlerinde Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden ertelenmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulması; 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 17.01.2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

20

Oca 2017
13:04

Yorum kapalı.%d blogcu bunu beğendi: