Mangallar yandı, fırınlar ateşlendi, TBMM duman dumana Bursa gecesi yaşadı… Önce köfte-piyaz, sonra börek-ayran!

2017-01-20 20.41.16Gelenek… Anayasa değişikliği görüşmelerinin ilk turunda Konya ile başladı. Sabaha kadar çalışan milletvekillerine Konya’dan gelen etli ekmek dağıtıldı.
Sonra…
Samsun’dan gelen hamsiler kuliste milletvekillerine moral oldu. Bunu diğer illerin gönderdikleri ikramlar izledi.
Böylece…
Anayasa görüşmeleri sırasında başlayan Meclis’te ikram geleneğinde ikinci turun ilk gecesi sırayı Bursa aldı.
Önce…
Akşam yemeği sırasında İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin ikramı olarak milletvekillerine İnegöl köfte, piyaz, tatlı, şıra ikram edildi.
Köfteci Orhan olarak tanınan Orhan Çelik bu organizasyon için 2 gün önceden Ankara’ya 6’şar metrelik 2 dev mangalla birlikte 8 de köfte ustası götürdü. Servisi de Orhan Köfte’nin garsonları yaptı.
Milletvekilleri İnegöl köfte için birbirleriyle adeta yarıştılar. İnegöl kökenli olan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin organizasyonun en çok yorulan ismiydi.
Ne var ki…
1200 kişilik hazırlanmasına karşın, ilgi çok fazla olunca köfteler yetmedi.
Ardından…
Gece çalışmaları sırasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından Merinos’taki Gönül Dostları’nda hazırlatılıp gönderilen ve Meclis restoranındaki fırında pişirilen 60 tepsi Anayasa-Demokrasi Böreği ile Besaş üretimi Bursaspor ayranı kulise geldi.
Börek-ayran servisini ise Ankara’daki Bursa Evi gerçekleştirdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, akşam yemeğindeki köfte ikramı gibi gece de börek ziyafetinde evsahibi olarak Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Bakanları ve milletvekillerini davet eden isimdi.
Böylece…
TBMM belki de tarihinde ilk kez bahçesinde mangalların yanıp mutfağında fırınların ateşlendiği duman dumana bir gece yaşadı. Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse, Bursa lezzetleriyle dolu güzel bir gece oldu.
Herkesin dilinde Bursa ve ikramları vardı. O bakımdan, Bursa’nın tanıtılması amacına da ulaşıldı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

21

01 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: