MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan çarpıcı açıklama: Atatürk’e tuzağın benzerini bozduk

MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN
MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN

Uzun yıllar sonra, iki siyasi partinin birlikte karar verip Meclis’e getirdikleri anayasa değişikliği teklifi cuma sabahı saat 07.00’de TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi ve böylece ilk adım geçildi.
Kabul edilirken de…
Teklifteki bazı maddelerde değişiklik yapıldı, bazı maddeler ise çıkarıldı.
Doğal olarak…
Teklifin gündeme gelmesinden bu yana süren tartışmalar yanında, komisyon görüşmeleri sırasında spekülasyonlar da gündeme geldi.
İşte…
Teklife imza olmasa bile destek veren MHP’nin Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan sosyal medya yoluyla çarpıcı bir değerlendirme geldi.
Cumhurbaşkanı adaylığı için “doğuştan Türk vatandaşı olmak” maddesine dikkat çeken MHP Genel Sekreteri Büyükataman, şunu vurguluyor:
“Turancı bir partinin bu teklife evet demesi mümkün değildir. Bizi bu konuda eleştirenler samimi değil.”
Ardından…
Yakın tarihte Atatürk için kurulan tuzağa dikkat çekiyor.
2 Aralık 1922’de Meclis’e verilen kanun teklifinde “milletvekili olabilmek için Türkiye’nin mevcut sınırları içinden olmak” ve eğer değilse de “seçim çevresinde 5 yıldır oturuyor olmak” gibi şartların getirilmek istendiğini anımsatıp şunu söylüyor:
“O kanun teklifi kabul edilseydi, Selanik’te doğan ve ömrünü cepheden cepheye koşarak geçiren, bir yerde bırakın 5 yılı, birkaç aydan fazla kalamayan Mustafa Kemal’in mebus olmasının önüne geçilecekti.”
Sonra da ekliyor:
“İşte biz bu tuzağın benzerini bozduk.”