Yetersiz kalan Karacabey Yolu’nu 3 şeride çıkarmak için proje yapıldı, ama köprülü kavşaklar sorun oldu!

KARACABEY YOLU TRAFİKDün gibi anımsıyoruz… 80’li yılların sonunda Anavatan Partisi, 90’ların başından itibaren de Doğru Yol Partisi iktidarlarının öncelikli ulaşım projeleri arasında Yalova ve Karacabey yolları vardı.
Türkiye’nin nüfus ve ekonomi olarak en büyük iki bölgesini birbirine bağlayan karayolu o zamanlar bir şerit gidiş ve bir şerit geliş olarak yalnızca iki şeritti.
Bu da…
Kamyon ve otobüs trafiğinin de yoğun olduğu bu yolda hem kazalar için risk oluşturuyor, hem de sıkışıklık yaşanmasına yol açıyordu.
Özellikle…
Rampa tırmanan küçük araçlar kamyon arkasında kaldığında, karşıdan gelen yoğun trafik izin vermediği için kilometrelerce geçemiyorlardı.
DYP iktidarında, özellikle de Cavit Çağlar’ın Devlet Bakanlığı döneminde ödenek aktarmalarıyla Yalova Yolu duble olarak tamamlandı, kamulaştırma sorunlarına karşın Karacabey Yolu’nda da önemli mesafe alındı, tamamlanması ise 2003 yılını buldu. Şimdi iki yolda da ulaşım duble yol olarak sağlanıyor.
Fakat…
Sanayi bölgelerinin güzergah çevresinde artması ve kentin de genişleme yönü olmasıyla günümüzün trafik koşulları ikişer şeritli Karacabey Yolu’nu kısa sayılabilecek sürede yine yetersiz hale getirdi.
Geçen 2 yılda ortaya çıkan uzun tatillerden dönüş sendromu ise Karacabey Yolu’nu neredeyse iflas ettirdi.
O nedenle…
Karayolları bu yolu yeniden genişletmek üzere harekete geçti. 70 kilometrelik yolun genişletilmesi şerit arttırılması ile mümkün olduğundan, bu karar Karacabey Yolu’nun ikişer şeritten üçer şeride çıkarılması anlamına geliyor.
Ne var ki…
Duble yol planlaması yapılırken geniş tutulan kamulaştırma alanı sayesinde yolun üç şerit olmasında teknik sorun görünmemesine karşın, hesapta olmayan bir sorun ortaya çıktı:
Karacabey Yolu üstünde bulunan üstgeçit kavşaklar.
Yapılan hesaplamalar…
Minteks önünde, Başköy ve Gölyazı geçişlerinde, Uluabat girişi ve Karacabey’deki köprülü kavşaklar ikişer şeritli duble yola göre yapıldığından, altından üçerden 6 şerit yol geçmesine izin vermiyor.
İşte…
Hesapta olmayan bu sorunun aşılabilmesi için şimdilerde yeni çalışmalar yapılıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

01 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: