Bursa’daki camilerden topladığı tarihi eserleri Anka’da depoya kaldıran Vakıflar, söz verdiği halde Vakıf Kültürü Müzesi’ne vermedi!

BURSA VAKIF KÜLTÜRÜ MÜZESİ

BURSA VAKIF KÜLTÜRÜ MÜZESİ

Neredeyse 6 yıl oluyor… Camilerde bulunan tarihi eser kapsamında ne varsa Vakıflar tarafından güvenlik gerekçesiyle toplatıldı.
Aralarında…
Çok değerli el yazması Kur’an-ı Kerim’ler başta olmak üzere, yine çok değerli tarihi hat eserleri ve antika şamdanlar da bulundukları camilerde güvenlik riski nedeniyle korunamayacakları gerekçesiyle alınıp Ankara’ya götürüldü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü depolarına kaldırıldı.
Ardından…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe geçen yıl Vakıf Kültürü Müzesi kurmak üzere harekete geçti. Müzenin sergilemeyi amaçladıkları arasında, Bursa’daki camilerden toplanan tarihi eserler de vardı.
Fakat…
Görüntüsü bile heyecan veren müzenin ışığı kontrollü, camekanı klimalı, havası vakumlu, her türlü izolasyona sahip korumalı ortamına karşın, Vakıflar hiç de sağlıklı olmayan depolarda bu eserleri tutma kararı aldı.
İşte…
1 yıla yakın süredir Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu eserleri Vakıflar’dan istiyor, güvenlik ve eserlerin korunma koşullarıyla ilgili her türlü güvenceyi de veriyor.
Bir ara…
Kültür Bakanı Nabi Avcı’nın da girişimiyle Bursa’daki camilerden toplanan tarihi eserlerin Vakıf Kültürü Müzesi’nde sergilenmesi fikrine sıcak bakıldı. Bu da Bursa’da büyük bir memnuniyete yol açtı.
Hatta…
Umut veren gelişmeyi 1 Eylül 2016 günü bu sütunlardan heyecanla duyurduk.
Ne var ki…
Altepe’nin girişimleri sırasında sözünü aldığı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi içindeki Tekstil, Göç, Enerji müzeleriyle aynı alanda yapılan Vakıf  Kültürü Müzesi’ne beklenen tarihi eserler bir türlü gelmedi.
İşin ilginç yanı da şu:
Sergilemek ve geleceğe kültürel miras olarak taşımak üzere el yazması Kur’an-ı Kerim, antika halı ve seccade, el yapımı tespih gibi değerli eserlerin gelmesi beklenirken, Ankara neredeyse her camide bolca bulunan şamdanlardan bol miktarda gönderdi.
O nedenle…
Bursa’daki camilerden toplanıp depoya kaldırılan eserler gönderilmediği için, Bursa Vakıf Kültürü Müzesi boynu bükük olarak açılış için gün sayıyor.

12

Şub 2017
00:02

Yorum kapalı.%d blogcu bunu beğendi: