Ev siyasetiyle hem sahada, hem sandıkta referandum etkinliği kadınların eline geçti

AK PARTİ İL KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜLTEN KAPICIOĞLU

AK PARTİ İL KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜLTEN KAPICIOĞLU

Kadınları seçimin gücü haline getiren yöntemi 27 Mart 1994 yerel seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Recep Tayyip Erdoğan başlattı.
O seçimi…
RP adayı olarak kazanan Erdoğan, kadın partililerin ev ev dolaşmalarını planladı ve sonuç da aldı.
Sonrasında…
2002’den itibaren ev ev dolaşma yöntemi AK Parti’nin en önemli seçim silahı haline geldi. Diğer partiler kahvelerde, lokallerde sohbetler yaparken, AK Parti özellikle Kadın Kolları’nın olağanüstü çalışmasıyla evlerden oy topladı.
Ev siyasetine…
Bir nüans farklılığı da 2007 seçiminde Bursa’da Faruk Çelik kazandırdı. O genel seçim ve sonrasındaki 2009 yerel seçiminde Çelik gündüzleri ilçeleri, akşamları kent merkezindeki mahalleleri gezdikten sonra her gece bir mahalle kanaat önderinin evine konuk oldu.
Komşuların da katılığı ev sohbetlerinin sandığa yansıdığı görüldü.
Şimdi önümüzde 16 Nisan referandumu var.
Üstelik…
Tüm partilerin açıklamalarına bakılırsa, kadınların etkisi görülmemiş düzeye ulaşacak.
Çünkü…
AK Parti’nin yıllardır uyguladığı ev ev siyaset yöntemini bu kez diğer partiler de kullanmak üzere kararlılık sergiliyorlar.
Şu da bir gerçek ki…
Bu yöntemi istemek ve planlamakla sahada uygulamak arasında elbette önemli farklar var. Fakat sergilenen kararlılığa bakılırsa bu kez sahada mücadele söz konusu.
Gerçi…
Gözlem paylaştığımızda alınanlar oluyor, ama dün bu satırları yazarken partilerde kadınların neler yaptıklarına şöyle bir kulak kabarttığımızda, yalnızca AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu’nun hem ilçelerde, hem merkezde çok yoğun bir tempoda çalıştığını duyduk.
Bu arada…
Sahadaki çalışmanın yanında, sandıktaki son sözü de bu kez kadınların söyleyecekleri gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

18

02 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: