Osman Gazi Köprüsü’nden sonra denizde çılgın rekabet başladı, Su Kuşu da Ankara’ya uçmaya hazırlanıyor!

DENİZDE VE HAVADA REKABET3 yıl önceydi… Mudanya-İstanbul arasında BUDO 20 liraya yolcu taşıyordu. İDO yönetimi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyarete geldi.
Yabancı ortağının da bulunduğu görüşmede İDO yönetimi, “28 liranın altında yolcu taşımak zarar” deyip BUDO’ya fiyatını yükseltmesini önerdi.
Başkan Altepe buna “Biz kamu kuruluşuyuz, kâr amaçlı olamayız” cevabı verince İDO da Kabataş-Burgaz deniz otobüsü hattını kapatma kararı aldı.
Ama…
Yenikapı-Burgaz hızlı feribot seferlerine devam etti. Mudanya hattındaysa geçen yılın ortasına kadar BUDO tek kaldı.
Derken…
Osman Gazi Köprüsü ile birlikte İDO yeni bir hamle yapıp Burgaz-Yenikapı-Kadıköy-Beşiktaş deniz otobüsü hattını açtı. BUDO bu hamleye 3 gün kala bilet alanlar için 9.90 lira, son dakikacılar için 13.90 lira fiyat uygulamasıyla cevap verdi.
Ardından…
Osman Gazi Köprüsü’nün geçiş ücretleri düşürülünce İDO da Topçular-Eskihisar arabalı vapurunda indirime gitti.
Ardından…
İDO’dan ikinci hamle dün geldi. Daha çok köprü rekabeti özelliği taşımakla birlikte, BUDO’nun indirimli bilet uygulamasını da hedefleyen İDO kararı hızlı feribot taşımacılığında adeta damping anlamına geliyor.
Çünkü…
Pendik-Yalova hızlı feribotunda araç geçişi 39 liraya sabitlenirken araç içi yolcu tarifesi de yalnızca 1 lira oldu.
Yanı sıra…
Yenikapı-Burgaz hızlı feribotunda yüzde 20 indirime gidilirken araç geçişi 69 liradan başlayan fiyatlara, araç içi yolcu ise 15 liraya geldi.
Bunlar…
İstanbul’a deniz yolunda yaşanan rekabete dayalı gelişmeler. Aynı yolda Su Kuşu uçakları ve helikopterle de 20 dakikada İstanbul sloganıyla yolcu taşıyan Burulaş şimdilerde bir başka rekabet hazırlığı içinde.
Buna göre…
Yunuseli Havaalanı’ndan kalkacak Su Kuşu uçakları, Ankara merkezde kalan Etimesgut Havaalanı’na inecekler. Böylece, Anadolu Jet’in umursamamakta ısrar ettiği Bursa-Ankara yolcusu için havada çok ciddi rakip gelecek.
Bu konuda Burulaş ile Etimesgut Havaalanı’nı işleten Türk Hava Kurumu arasındaki görüşmelerin son aşamaya geldiği kulağımıza çalındı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

02 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: