Yeniden kurulan AP hedefini belirledi: İdeoloji partileri dönemi geçti, siyasete kitle partisi anlayışı yeniden kazandırılmalı

AP GENEL BAŞKANI PROF. DR. VECDET ÖZ VE YÖNETİM OLAY ZİYARETİGazetelerden takip ediyoruz… Adalet Partisi son dönemde teşkilatlanma atağına kalktı. Pek çok ilde katılım törenleri düzenlerken Bursa İl Başkanı olarak geçen hafta Ahmet Yıldırım atandı, Haşim İşcan Caddesi’nden Doğanbey’e girişteki bina da kiralandı.
AP Genel Başkanı Prof. Dr. Vecdet Öz ve parti yönetimi teşkilatlanma kapsamında Bursa’ya geldiler. Olay’da çay sohbeti yaparken, deneyimli siyasetçi Öz’ün değerlendirmelerini de dinledik.
Özellikle…
Yeni AP’nin misyonunu tanımlarken söylediklerinin altını çizdik:
“Siyasete kitle partisi özelliğini yeniden kazandırmaya çalışıyoruz. Çünkü ideoloji partileri toplumu ayrıştırıyor. Artık o dönem geçti.”
Yaşanan süreci “Türkiye’de yasaları değil, kafaları değiştirmek gerekir” diyerek özetleyen Prof. Dr. Öz, her şeyden önce seçim kanunu ve sistemini değiştirmek gerektiğini savundu.
“Yasaya rağmen demokrasi uygulamaya çalışıyoruz” dedikten sonra da siyasetin alışkanlığına değindi:
“Cumhuriyet adı altında kendimizi seçtirecek şekilde sistem kurgulamışız. Oysa Türkiye için nispi temsil ve bakiye sistemi en ideali.”
Bu noktada…
Hem parlamenter sistemin, hem de getirilmek istenen başkanlık sisteminin kötü olduğunu söyledi ve ekledi:
“Türkiye’nin kadersizliği, ciddi muhalefet yok. CHP hep eleştiriyor, ama yerine ne koyacağını söylemiyor. Savunduğu parlamenter sistem de yanlış.”
Referandum için milli maç gibi yorumu yaparken “Kararı halkımıza bırakacağız, ama biz hayır tarafında olacağız” dedi.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

02 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: