Hollanda ile yaşanan diplomasi krizi seçmen için motivasyon kaynağı oldu, AK Parti mitinginde meydana da yansıdı!

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM GÖKDERE MİTİNGİ16 Nisan bir seçim değil elbette, ama önemli bir tercih kararı haline geldi. Çünkü, Türkiye’nin referandumunun içine Avrupa ülkeleri de dahil oldu.
Önce Almanya ile toplantı iptalleri nedeniyle kriz yaşandı. Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya çirkin tavrı krizi bile aştı. İsveç ve Danimarka’dan benzer eğilimlerin haberleri geldi.
İşte…
Böyle bir ortamda Gökdere’nin yolunu tuttuğumuzda, dışarıdaki gelişmelerin iç siyasete nasıl yansıyacağını merak ediyorduk.
Gördük ki…
AK Parti’nin lokomotifliğini ve liderliğini üstlendiği evet cephesi için önceki gece yaşanan Hollanda krizi motivasyona dönüşmüş ve meydana da yansımış.
Bunu da…
Saat 16.00 olarak duyurulan mitinge Başbakan Binali Yıldırım’ın program sarkmaları nedeniyle saat 18.41’de başlamasına karşın toplananların dağılmamasından çıkardık.
Soğuk ve bulutlu bir havada, yağmurun her an yağma riskine karşın insanların 2 saat 41 dakika rötarı kabullenip beklemeleri dikkat çekici geldi bize.
Buna karşın…
Başbakan Yıldırım konuşmasında Hollanda krizine hiç değinmedi ve öğle saatlerinde Yalova’da yaptığı konuşmada konuyu bıraktı.
Miting sonrası Olay TV’de meslektaşımız Ramazan Düzgün bu noktaya dikkat çektiğinde, “Belki de tansiyonu düşürmek için Hollanda konusunu Bursa’da hiç açmadı” yorumunu yaptık.
Hollanda kriziyle ilgili tek uyarı ise meydana asılan “Hollanda’nın OHAL ilan etmesi için bir tane Türk kadını yetti” pankartı oldu.
Güncel konu yerine Başbakan Yıldırım 31 dakikalık konuşmasında anayasa değişikliği açıklamalarına ağırlık verdi.
Bunu yaparken de…
Referandumda hayır cephesi lokomotifliği ve liderliğini üstlenen CHP’ye tatlı-sert sataşmalarda bulundu, polemik ya da suçlama üslubundan uzak durdu.
Özellikle de…
Karşı cephenin tek adam eleştirilerine karşılık “Tek yetkide toplandığı doğrudur” diye söze başlayıp, tek yetkilinin millet olduğunu söyledi.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

14

03 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: