İçişleri eski Bakanı Efkan Ala 18 yaşı Avrupa’dan örneklerle yorumladı: Katılımcı demokrasi için gençlere sorumluluk geliyor

EFKAN ALA

EFKAN ALA

Siyasi partilerin genel yapısı içinde bugüne kadar gençlere bakış hep tartışma konusu oldu. Çünkü, yasa gereği partiler gençlik kolları kursa bile söz söyleme ya da siyasi proje üretme konularında gençler ön saflarda yer bulamadılar.
Dahası…
Zaman zaman vurguladığımız gibi, gençlerden parti büyükleri geldiğinde ya da toplantılar olduğunda salonu süslemeleri ve kalabalık yapıp gürültü çıkarmaları beklendi.
Hatta…
Adaylıklar söz konusu olduğunda, “Sen daha gençsin, sıranı bekle” uyarısı partilerin tümünde en çok kullanılan klişelerden biri haline geldi.
16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu maddeleri arasında seçilme yaşının 18’e inmesi de var. Fakat, bu kez de “Meclis’in çoluk çocukla doldurulacağı” eleştirileri ya da kaygıları ortaya çıktı.
Bu durumu…
Uzun yıllar Başbakanlık Müsteşarlığı da yaptığı için tüm yasal düzenlemelerin merkezinde yer alan AK Parti Bursa Milletvekili ve İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’ya sorduk.
Söze…
“Şu anda seçilme yaşı 25, ama Meclis’te 25 yaşında seçilen kaç kişi var?” dedi ve şunu söyledi:
“Bu tür yenilikleri yaparken daha demokratikleşme adımları atıyoruz.”
Ardından…
Avrupa’dan örnekler verdi:
“Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, Portekiz, Macaristan, Slovenya… Bu ülkelerde seçilme yaşı 18. Yani her yerde böyle zaten.”
Şunu ekledi:
“Bir şeye karşı çıkarken ya da eleştiri yaparken dünyaya, Avrupa’daki uygulamalara bakmak lazım.”
Düşüncesi şu:
“18 yaşında bir gence seçme ve karar  verme yetkisi veriyorsunuz. Bu gence seçilme yetkisi de vermenin neresi kötü?”
Şuna dikkat çekti:
“Bu hak verilince Meclisin tamamı 18 yaşla da dolmayacak. Nadiren kullanılacak bir hak. Belki hiç kullanılmayacak. O, günü geldiğinde partilerin karar vereceği bir konu.”
Bu noktada…
Partilerin 23-25 yaşa yöneleceğini tahmin eden Ala şunun altını özenle çizdi:
“İsteyen parti kullanır, isteyen kullanmaz. Kullanacağı zaman millete hesap verir, gerekçesini anlatır. Eğer iyi bir şey yapmışsa millet sandıkta oy verir, yapmamışsa vermez.”
Bakışı da şu:
“Gençleri katılımcı demokrasiye dahil etmek gerekiyor. Bu değişiklikle de katılımcı demokrasi için gençlere sorumluluk geliyor.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

27

03 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: