Küçük uçaklarla renklenen Yenişehir semaları eğitim merkezi oluyor, BUMİAD uzun vadede yolcu taşımacılığı planlıyor

FERDİ TERCANLIOĞLU

FERDİ TERCANLIOĞLU

Haberi… Kısa adı BUMİAD olan Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Ferdi Tercanlıoğlu ile sohbet ederken öğrendik.
Aslen Yenişehir’li olan Tercanlıoğlu’nun iş alanında bir ayağı Bursa’da. Dün de Yenişehir’e dönerken uğradığında heyecanlıydı.
Kurulacağını daha önce BUMİAD Başkanı Orhan Efe’nin açıkladığı Uzay Havacılık ve Teknoloji Kulübü’nü dernek bünyesinde kurmuşlar. Kısa adı UTEK olan kulübün başkanlığını Ferdi Tercanlıoğlu üstlenmiş, BUMİAD Başkanı Efe de yönetimde başkan yardımcısı olarak görev almış.
Dahası…
UTEK geçen hafta Yenişehir Havaalanı’ndaki boş 2 hangar için ihaleye girmiş. İhale sonucu hangarlardan birini Bursa’nın Kartalı olarak kabullendiğimiz Aquila uçak fabrikasını satın alan Gökçen Grup alırken, diğer hangarı da UTEK kazanmış.
Ne yapacaklarını Tercanlıoğlu şöyle anlattı:
“Bursa’da sivil havacılık gelişiyor. Çünkü Bursa’da amatör havacılık için hem kapasite, hem potansiyel var. Özellikle Gökçen ailesinin Almanya’da uçak fabrikası satın alması ilgiyi arttırdı.”
Ardından…
“Küçük uçak fiyatı lüks bir otomobilden daha fazla değil” deyip ekledi:
“BUMİAD bünyesindeki havacılık kulübü olarak kendi uçağımızı alacağız. 2 ya da 3 uçak düşünüyoruz. Bu uçaklardan biri kesinlikle Aquila olacak.”
Şunu vurguladı:
“Kendi uçağımız ve hangarımızla eğitim uçuşları yapacağız. Üyelerimiz arasında ve iş dünyasında uçmak isteyen çok kişi var. Böylece, yeni bir alan açacağız.”
Uzun vadeli hedefi de açıkladı:
“İlk etapta küçük uçaklarla eğitim uçuşları yapıp amatör pilot yetiştirmek istiyoruz. Uzun vadeli olarak da gündemimizde yolcu taşımacılığı var.”
Bu noktada…
“Yenişehir’i sivil ve amatör uçuşların merkezi olabilecek kapasitede görüyoruz” dedi ve şuna dikkat çekti:
“Bir yandan da yapılması gerekenler var. Örneğin Yenişehir’deki Endüstri Meslek Lisesi’nde havacılık bölümü açılmasını sağladık, Meslek Yüksek Okulu’na da istiyoruz.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

03 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: