Referandumun sürprizi: Erdoğan’ın miting programında ilk kez Bursa yer almıyor, umutlar boş bırakılan günlerde!

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Şunu gayet iyi biliyoruz… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha RP İstanbul İl Başkanı olduğu günlerden itibaren Bursa’ya büyük önem veriyor.
O yıllarda…
Önce RP İstanbul İl Başkanı olarak, ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak her fırsatta Bursa’ya geldi, etkinlik davetlerini geri çevirmedi.
Aynı şekilde…
Başbakanlığı ve sonrasında cumhurbaşkanlığı dönemlerinde de Bursa hep önem verdiği kentler arasında yer aldı. Her seçimde, Bursa programını son günlere bıraktı. Meydanda kalabalık ve sıcak kitlelerle buluştu.
Doğrusu…
Bursa da karşılığını verdi, her seçimde Erdoğan’ın lideri olduğu AK Parti’ye Türkiye ortalamasının üstünde oy çıktı.
İki hafta önce…
26 Şubat’ta geleceği açıklanıp, program ileri bir tarihe ertelenince hep birlikte aynı yorumu yaptık: Yine sandığa en yakın bir tarihte gelmek istiyor.
Konuştuğumuz kaynaklar da, nisan ayı başında beklediklerini söylediler.
Bu süreçte…
Başbakan Binali Yıldırım’ın programı 12 Mart Pazar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli mitingi 24 Mart Cuma olarak kesinleşti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mart sonunda geleceği, ancak miting yapmayıp göçmen camiasıyla buluşacağı programı bu sütunlardan duyurduk.
Böylece…
Gözler yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Referandum kampanyasında evet cephesinin kozu olan Erdoğan acaba ne zaman gelecek?
Soruya cevap ararken, Ankara’dan konuştuğumuz kulağı delik bir dost dün şunu söyledi:
“Cumhurbaşkanı’nın programında şu ana kadar kesinleşen iller arasında Bursa yer almıyor. Fakat programda boş günler var, o boş günlerden biri Bursa programı olabilir.”
Bu durumu…
AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a da sorduk. Şunu söyledi:
“Programda Bursa’nın olmadığı doğru, fakat bundan Cumhurbaşkanımızın Bursa’ya gelmeyeceği anlamı çıkmaz. Çünkü çok sayıda boş gün var. Biz o günlerden birinde geleceğini umut ediyoruz.”
Şunu da ekledi:
“Biz hem Sayın Başbakanımızı, hem Sayın Cumhurbaşkanımızı ağırlamak istiyoruz. Programı uyarsa bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz.”