Temiz enerji yatırımları Bursa sanayicisinin ilgi odağı: İç Anadolu’nun en büyük rüzgar santralını Kayseri’ye Faik Çelik kurdu

FC ENERJİ KAYSERİ YAHYALI RES, FAİK ÇELİK, RÜZGAR ENERJİSİ SANTRALİYakın zamana kadar… Enerji üretimi için iki kaynak vardı. Biri yeraltındaki kömür madeni, diğeriyse ithal ürün olan doğalgaz çevrimiyle elde ediliyordu.
Ne var ki…
Milli servetimiz olsa bile, kömür yakılan termik santrallerin çevresel etkileri toplumsal kaygılardan kaynaklanan tepkilere yol açıyor.  Doğalgaza dayalı kurulan çevrim santralleri ise dövize bağlı olduğu için hem yüksek maliyet getiriyor, hem de sanayinin enerji gereksinimini dışa bağımlı kılıyor.
O nedenle…
Son dönemde, çevresel literatürde temiz enerji adı da verilen yenilenebilir enerji kaynakları öne çıkmaya başladı.
Nitekim…
Yıllarca “Su akar Türk bakar” sözünün izlerini silercesine akarsular üzerine hidroelektrik santralleri yani bilinen adıyla HES’ler kurulmaya başlandı.
Fakat…
Özellikle doğal güzellik ve özelliklere sahip bölgelere kurulan HES’ler doğanın dengesini bozduğu gerekçesiyle yeni bir tartışma başlattı.
Buna karşın…
Kısa adıyla RES olarak bilinen rüzgar enerjisi santralleriyle kısa adı GES olan güneş enerjisi santralleri giderek yaygınlaşıyor.
Nitekim…
Bursa’da yerel yönetimler ağırlıklı olmak üzere güneş tarlası projeleriyle GES yatırımlarına başlandı. Ancak bu yatırımlar henüz küçük ölçekli.
Bununla birlikte…
Son dönemde Bursa’nın önemli sanayicileri ilgilerini RES’lere, yani rüzgar enerjisi santrallerine çevirdiler.
İlk adımı da…
Bandırma civarında rüzgar santralleri kuran İlhan Parseker attı. Onu Ali Hazır ve Okan Türkay’ın rüzgar enerjisi yatırımları izledi.
İşte…
Bu yeni sektöre yönelen Bursalı son sanayici ve işadamı Faik Çelik oldu.
Kayseri’nin Yahyalı ilçesi için 49 yıllığına rüzgar enerjisi santrali lisansı alan Faik Çelik, burada İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve Türkiye’nin de 12. büyük rüzgar santralini kurdu.
Dev santralde…
25 rüzgar ünitesinin 4 rüzgar türbiniyle 82.50 MWe elektrik üreten FC Enerji faaliyete geçen Yahyalı RES ile enerji üretimine resmen başlamış oldu.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

19

03 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: