2019 için revizyon süreci başlatan AK Parti’ye referandum sandığı ve saha gözlemlerinden yol kılavuzu gibi rapor!

ADA ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ AYHAN ADIGÜZEL

ADA ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ AYHAN ADIGÜZEL

İstanbul merkezli Ada Araştırma bu sayfaların okurları için hiç de yabancı değil. Çünkü, zaman zaman araştırmalarına yer veriyor, seçim olmayan dönemlerde bile kamuoyu eğilimini paylaşıyoruz.
Onlar da…
Seçim dönemlerinde tam isabet sonuçları buluyorlar.
Nitekim…
16 Nisan referandumu için geri sayım başladığında, Ada Araştırma’nın daha 8 Şubat’taki araştırmasında evet yüzde 50.8, hayır yüzde 49.2 gözüküyordu. İstanbul’un sonucunu da neredeyse mili milimine 19 Mart’ta gördük.
Referandum geride kaldı.
Ada Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel de, saha araştırmalarıyla sandıktan çıkan sonuçları üst üste koyup gelecek perspektifi oluşturdu. Bunu da rapor haline getirdi.
İşte…
O raporda, hem çok çarpıcı analiz ve gözlemler yer alıyor, hem de revizyona hazırlanan AK Parti için referandum sandığı mesajları önümüzdeki döneme kılavuz olabilecek özellikte yorumlanıyor.
Örneğin…
Önümüzde yeni bir dönem ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet seçimi olduğu anımsatılırken doğru stratejiler vurgusuyla şu görüşe yer veriliyor:
“2019’a ve seçim sürecine kadar, toplumsal barış ve bütünleşmeyi sağlamak ve barış ortamında yaşamanın asgari koşulları oluşturulmalı.”
Bu uyarıyı…
AK Parti’yi desteklemeyen ya da az destekleyen bölgelerdeki tedirginliğin sandığa yansıması gözleminden yola çıkarak yapan Adıgüzel, bugün için pek dillendirilmeyen bir gözlem ortaya koyuyor
“AK Parti beyaz yakalıları kaybediyor.”
Gözlemini de şöyle açıklıyor:
“Büyük şehirlerdeki eğitimli, kent kültürünü almış ve gelir seviyesi göreceli olarak yüksek olan kesim içinde, eskiden AK Parti’ye oy verenlerin artık kararını değiştirdiğini görüyoruz.”
Şu nokta da AK Parti için kritik:
“AK Parti giderek daha bloklaşan, kemikleşen bir seçmen kitlesiyle anılıyor ve izleniyor. En azından toplumdaki algı bu.”
Yorumu ise şöyle:
“Dolayısıyla, kendini dışa açamayan ve giderek içine kapanan bir siyasal oluşuma dönüşme riski var.”
Şunu da ekliyor:
“AK Parti’yi eskiden toplumun farklı kesimlerinden savunanlar çıkarken, şu an daha fanatizm içerikli savunma refleksi gözleniyor.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

04 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: