Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi yol haritası: 28 Nisan’da AK Parti’ye üye oluyor, 2 Mayıs’ta Grup’ta konuşacak!

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Şu noktanın altını çizmek gerekiyor: Türkiye bugüne kadar toplam 7 referandum yaptı, ama en kritiği pazar günü yapılandı.
Çünkü…
16 Nisan Pazar günü Türkiye’nin yönetim modelinin değişmesi halkın oyuna sunuldu.
Üstelik…
Referandumda hayır cephesi tüm kampanyasını “aşırı yetkili tek adam” vurgusu üzerinden yürüttüğü için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylandığı bir seçime dönüştü.
Şimdi o süreç geride kaldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi getiren anayasa değişikliği halkın oylarıyla kabul edildi ve yeni bir dönem başladı.
Doğal olarak…
Yeni dönemin nasıl şekilleneceği ve hangi adımların atılacağı pazar akşamından bu yana merak edilmeye başlandı. O soruların ilk cevabı da pazartesi sabahı geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem İstanbul’dan ayrılmadan önce, hem Ankara’ya inişinde kendisini karşılayan topluluklara ilk hedefi gösterdi:
“2019 seçimine hazırlanacağız.”
Eğer…
Erken bir seçim kararı alınmazsa, Cumhurbaşkanlığı sistemi 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimiyle başlayacak.
Erdoğan, referandum sandığından çıkan sonucun kendisi için rahatlatıcı olmadığını bildiği için, şimdiden çok çalışılması hedefiyle 2019’u gösteriyor.
Görünen o ki…
Parti üyeliğinin ardından 2019 hedefi için siyasi dizayn başlayacak. İlk adım da Cumhurbaşkanlığı’na seçildiği gün ayrıldığı AK Parti’ye dönmesiyle atılacak.
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven itirazlarla ilgili sürecin ardından kesin sonuçların 10-12 gün içinde açıklanacağını söyledi. AK Parti Genel Merkezi’nde konuştuğumuz dostlar, bu süreyi 27 Nisan Perşembe olarak hesaplıyorlar, ertesi gün olan 28 Nisan Cuma günü de Erdoğan’ın yeniden AK Parti üyeliği için başvurabileceğini düşünüyorlar.
Sohbetlerimizde…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üye olup partili kimliğini yeniden almasından sonra 2 Mayıs Salı günü yapılacak ilk AK Parti Grup Toplantısı’na katılmasının ve konuşma yapmasının beklendiğini de söylediler.
Bu da…
Erdoğan’ın siyasi dizayna başlaması olarak yorumlanıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

19

04 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: