Hayır cephesi umutlandı, ama yetmedi: Referandum sandığının nefes nefese sonuçları da, mesajları da çok özel!

Açıkça söylemek gerekirse… Sokağa yansıyan seçmen görüşü ile birlikte tercihini söylemeyen sessiz seçmen yorumları, hayır cephesi için umut olmuştu.
Üstelik…
28 Ocak günü bu sayfalardan “referandumun fıtratında evet var” başlığıyla vurguladığımız gibi, referandum sonucuna evetlerin psikolojik yakınlığına karşın bu kez tablo değişiyor görüntüsü hayır cephesinin umudunu arttırdı.
Dahası…
Kampanyaya hayır cephesi daha erken ve daha organize başladı. Sokaklarda görüşler belirginleşirken, evet cephesi lideri AK Parti’nin daha rahat davrandığı ve alışılmış disipliniyle hareket etmediği gözlendi.
O nedenle…
Sokakta uzun süre hayır tercihleri ağırlığını hissettirdi.
Ta ki…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meydanlara çıkıp evet oyu istemeye başlamasıyla tablo hareketi değişti.
Bu süreçte…
Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz ve Batı ülkeleriyle polemiğin ilk anlarda evet oylarına artış getirdiği görüldüyse de sonrasında tekrar geriye dönüldü.
Son dönemece gelindiğindeyse kafa kafaya bir tablo ortaya çıktı.
Nitekim…
15 Nisan Cumartesi günü yayınlanan yazımızda şu tespitimizi aktardık:
1987’deki yasakların kaldırılması referandumunu andıran çekişmeli bir tablo gözüküyor. Anketlerde de bunu görüyoruz. Sonuçlar neredeyse 3 puanlık bir bant içinde kaldı.
Sonuç da ortada…
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesini sağlayacak anayasa değişikliği için yapılan referandum 2.8 puanlık farkla sonuçlandı.
Sonuç olarak…
Sandıktan çıkan evet ve hayır oyları arasında fark olmamasını daha hayırlı buluyoruz. Çünkü, iki taraf da birbirini yok sayamaz. Taraflar daha dikkatli ve daha özenli davranmak zorundalar.
Hatta…
Yeni sisteme ilişkin aylardır yapılan tartışmalardaki denge ve denetleme modelini sandıkta bizzat seçmen kurarken, az farklı sonuç muhalefete umut verdiği için de, aynı zamanda siyasi sinerji oldu.
Sonuç ortada…
Türkiye’de bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

04 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: