Hem Bursa’nın, hem Bursaspor’un tarihi bu fotoğrafta

1Bursa hızla büyüyor, büyürken de gelişip değişiyor. Üstelik, fiziksel değişimin yanında özellikleriyle de değişiyor. Örneğin, “Bursa’nın nüfusu 300 bini aştı” başlığıyla haber yaptığımız 1977 yılının üzerinden 40 yıl sonra Bursa’nın nüfusu 3 milyona dayandı.
Aslında…
2 bin 500 yıllık geçmişi olan kent için 40 yıl hiçbir şey değil, ama Bursa o 40 yıla hem kentsel, hem toplumsal değişimler sığdırdı.
Ne yazık ki…
Hızlı değişim, kentin yakın geçmişini bile çok uzaklardaymış gibi unutturdu.
Bütün bunları…
Hafta içinde Olay Spor Sayfası’nda yer alan “İsmail Buzcular vefat etti” haberi üzerine yazıyoruz.
İsmail Buzcular’ın 3 farklı kimliği vardı.
Birincisi…
Uludağ’ın kar ve buzları fermanla ailesine bağışlanmıştı.
Padişah 3. Selim 1801 yılında yayınladığı fermanla, Uludağ’da kar ve buzlarını “Salih’in oğulları Halil, Mehmet Raşit ve Mehmet Haşim’e” bırakmıştı.
Soğutucunun icat edilmediği asırlarda, aile Uludağ’dan topladığı kar ve buzları İstanbul’daki saraya gönderiyor, Bursa’da da ihtiyacı olan esnafa satıyordu.
Buzcular soyadı da buradan geliyor.
1978 yılında Bursa Marmara gazetesinden Doğru Hakimiyet gazetesine gencecik bir gazeteci olarak geldiğimizde, gazetenin spor yazarları arasında Bursaspor’un kurucularından İsmail Buzcular da vardı.
Yıllarca yöneticilik yapmış biri olarak Bursaspor camiasına mesaj veriyordu.
Önümüzde…
Bursaspor’da grupların etkili olduğu o yıllara ait bir silah-beyaz bir fotoğraf var. 1975 yılında Mümin Gençoğlu başkanlığındaki Bursaspor Yönetim Kurulu’nun fotoğrafı, Bursaspor’un olduğu kadar, yer alanların Bursa’ya hizmetleri nedeniyle Bursa’nın tarihi olarak da önem taşıyor.
Örneğin…
Sanayici ve siyasetçi olarak Bursa’ya hizmet eden, 1991 yılındaki DYP-SHP hükümetinde Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’den sonraki 3 numaralı isim olan Cavit Çağlar fotoğrafta yer alıyor.
Yanı sıra…
Hayri-İbrahim Yazıcı kardeşlerin babaları Mehmet Yazıcı, bir dönem Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yapan Mehmet Şener, belediye meclisleri ve BTSO yönetimlerinde görev alan Cevat Esgin, Kadir Şankaya, Yaşar Özdemir, Feyzullah Doğru, Rıfat Türkkan, Erhan Nasyalçın gibi isimler hafta içinde kaybettiğimiz İsmail Buzcular’la aynı karedeler.
O bakımdan…
Bursa’nın sanayicileri ve işadamlarının buluştuğu, Bursaspor tarihi olduğu kadar Bursa tarihinin de bir kesiti olan fotoğraf çok değerli.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

24

04 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: