Orhaneli Termik’e kış darbesi… Santralın 3 günlük kömürü kaldı, üretim düştüğü için de elektronik filtre devre dışı

ORHANELİ TERMİK SANTRALİ

ORHANELİ TERMİK SANTRALİ

Rahmetli Bülent Ecevit’in CHP Genel Başkanı olduğu dönemde, Başbakan sıfatıyla Orhaneli Termik Santrali temelini yağmurlu bir akşam saati attığı töreni izledik.
O akşam…
Bursa’ya dönerken TÜSİAD’ın yayınladığı bildiriyi otobüste öğrenen Ecevit’in başbakanlığa anlarına da tanıklık ettik.
Sonrasında…
Vilayet muhabiri olarak İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında Orhaneli Termik Santrali ile ilgili tüm gelişmeleri, sorunları yakından takip ettik.
O yıllarda…
Dönemin Bursa Valisi olan Zekai Gümüşdiş en çok Orhaneli Termik Santrali tamamlanmasına önem verirdi. Çünkü, 45 milyon liralık proje bedeliyle Türkiye’deki en büyük iki yatırımdan biriydi.
Son dönem…
Baca gazına filtre takılması mücadelesini defalarca kaleme aldık. Filtre maliyeti santral maliyetinden yüksekti, ama halkın istediği oldu. En çok çaba harcayan da dönemin Bursa Milletvekili olarak Turhan Tayan’dı. Fakat, bu kez de, maliyet nedeniyle filtrenin çalıştırılmadığı iddiaları gündeme geldi.
Söyleyeceğimiz şu:
1978’de temelinin atıldığı günden beri izlediğimiz Orhaneli Termik Santralı ile ilgili her gelişme ve iddia ilgimizi yeniden canlandırıyor.
Nitekim…
Son günlerde filtrenin yine çalışmadığı şeklinde bir gözlem ulaşınca hemen araştırdık. Konuştuğumuz teknik yetkili ise bambaşka bir sıkıntı ortaya koydu:
“Orhaneli’nde kış koşulları ağır geçti. Bu nedenle Gümüşpınar ocağından kömür çıkarılamadı. Yeterli kömür olmadığı için üretim de doğal olarak düşürüldü.”
Bu noktada…
“Santralın halen 3 günlük kömürü var, o nedenle idareli kullanılıyor” bilgisinin ardından şunu öğrendik:
“Üretim düşünce elektronik filtre otomatik olarak devre dışı kalıyor. Bu durumda görevliler elle müdahale edip yeniden çalıştırıyorlar.”
Konuştuğumuz teknik yetkili bu kısa süreli boşluklar sırasında dumanın artması nedeniyle dışarıdan filtrenin çalıştırılmadığı izlenimi doğduğunu söyledi ve şunu ekledi:
“Teknik olarak bir sorun yok. Çevre sorunu da yok. Her şey kontrol altında çevrede yaşayanlar rahat olsunlar.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

02

04 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: