Ankara kulisleri bunu konuşuyor: Başbakan Yıldırım kurultayla genel başkanvekili olacak, AK Parti ikili yönetim deneyecek

16 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi getiren anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle başlayan yeni dönemde ilk işaret fişeği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 979 günlük ayrılığın ardından yeniden AK Parti üyesi olmasıydı.
21 Mayıs Pazar günü yapılacak AK Parti Olağanüstü Kurultayı da yeni dönemin ikinci adımını şekillendirecek.
O nedenle…
AK Parti yeni dönemin siyasal geçiş zemini ile ilgili hazırlıklar yapıyor.
Öncelikli olarak da…
Partinin ve TBMM Grubu’nun yönetimiyle ilgili Cumhurbaşkanı’nın yükünü hafifletecek formüller konuşuluyor. Ankara kulisleriyse Genel Başkanvekilliği formülü üzerinde duruyor.
Parti tüzüğüne göre mevcut yönetim modelinde, Genel Başkan’dan sonraki Genel Başkan Yardımcıları sıralamasında 1 Numara daima Siyasi İşler Başkanı’nın oluyor.
Genel Başkan olmadığında, ya da parti hiyerarşisinde 1. sırada yer alan Siyasi İşler Başkanı temsil görevi üstleniyor ya da evrak imzalıyor.
Bir anlamda…
Adı konulmamış bir genel başkanvekili olarak görev yapıyor.
İşte…
Pazar günkü kurultayda bu görevin adı AK Parti Genel Başkanvekili olarak tam tanımıyla yer alacak. O göreve de Başbakan Binali Yıldırım getirilecek.
Böylece…
Yıldırım partinin en üst karar organı MYK Üyesi olurken, TBMM Grubu’nun başkanlığını da üstlenecek.
Yine…
Sürdürülen hazırlıklara göre AK Parti’nin diğer partiler gibi salı günleri yaptığı Grup toplantıları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılması halinde AK Parti Genel Merkezi’nde olacak.
Çünkü…
Cumhurbaşkanı’nın TBMM’ye gelişi ve ayrılışı resmi tören gerektiriyor. Bu törenlerin parti görevi nedeniyle yapılmaması için böyle bir formül bulundu.
Cumhurbaşkanı’nın katılmadığı gruplar ise yine Meclis’te devam edecek ve kürsüye Başbakan Binali Yıldırım çıkacak.
Böylece…
Yeni döneme geçiş formülüyle AK Parti’de ikili yönetim dönemi de başlamış olacak.