Ankara’nın kulislerinde bunlar konuşuluyor: MHP ile milli mutabakat hükümeti, seçim barajı, seçim sistemi!

Siyaset kulislerini bilenler ve Ankara’yı izleyenler şunun farkındalar: Bir konu konuşulmaya başlandı mı, önünde sonunda gündeme geliyor.
Nitekim…
Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hafta içinde Çankaya’da yaptıkları görüşmenin içeriği ve ayrıntıları kamuoyuna yansımasa bile, kulislerde bir anda sürpriz beklentisi doğurdu.
Çünkü…
Ankara şu günlerde, o toplantının söylentileriyle çalkalanıyor.
Örneğin…
Başbakan Yıldırım ve Bahçeli’nin, “MHP’nin içinde yer alacağı milli mutabakat hükümeti” konuştukları tüm spekülasyonların başını çekiyor.
Formülün de…
“Ülkenin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerle yeni sisteme geçiş dönemi” için topluma güven verecek siyasal bir yapı ile bunu yansıtacak güçlü siyasi irade ortaya konabilmesi arzusundan kaynaklandığı konuşuluyor.
Hatta…
Kulislere pazarlık olmasa bile görüşülen ayrıntı olarak bazı notlar düştü.
Buna göre…
AK Parti tarafından, MHP’ye “hükümette 3 bakanlık” önerildiği, buna karşın MHP tarafının “5 bakanlık” için görüş belirttiği kulağımıza geldi.
Yanı sıra…
Yıldırım-Bahçeli görüşmesi ve sonrasında kurmaylar buluşması kapsamında seçim barajı konusunun da ele alındığı yine kulislere yansıyan söylentiler arasında yer alıyor.
O söylentilerde…
2019’daki seçimde uygulanacak seçim barajı oranı üzerinde iki partinin mutabakat sağladığı bile dile getiriliyor: Yüzde 5.
Bir de…
İkili görüşmede gündeme geldiği ısrarla vurgulanan seçim sistemi konusu var. Söylenen o ki, AK Parti kanadı dar bölge yöntemini masaya getirirken, MHP tarafı daraltılmış bölge yöntemini dile getirmiş.
O nedenle de anlaşma sağlanamamış.
Görüşmedeki…
Özellikle seçim barajı için yüzde 5 oranı MHP’de geçen yıl kurultay isteğiyle başlayıp, partiden kopuşlara dönüşen gelişmeler nedeniyle mi belirlendi bilinmez, ama şu bir gerçek ki yüzde 1-3 bandındaki partilere siyasi umut olur.
Bakalım…
Ankara’da kulislere düşen bu söylentiler hangi oranda gündeme gelecek, onu da hep birlikte izleyip göreceğiz.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

01

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: