Bursa’ya tarihi kent kimliğini hatırlatırken, Avrupa Şehri ödülünü getiren Basri Sönmez’i kaybettik

BASRİ SÖNMEZ

BASRİ SÖNMEZ

Yıl 1978… Mustafa Eroğlu’nun Bursa Belediye Başkanı oluşundan kısa süre sonra, gencecik Şantiye Şefi Basri Sönmez’in Fen İşleri Müdürü olup olamayacağı tartışılıyordu.
Ne var ki…
O gencecik Şantiye Şefi yaşamının her aşamasında bu kente önemli katkılar yaptı. Örneğin, Ekrem Barışık döneminde tarihi kent kimliği onun projeleriyle öne çıktı.
Tophane Yamaçları’nın düzenlenmesi, Tophane ve Hisar’da tarihi sokakların restorasyonu onun projeleriydi. Son dönemde Bursa Surları projesinin başında da Basri Sönmez vardı.
Bir yandan Bursa’ya kimliğini hatırlatırken, diğer yandan Avrupa Şehri ödülünü Bursa’ya getirdi.
Başarılarla dolu belediye bürokratlığı sonrası Anavatan Partisi’nden Osmangazi Belediye Başkanı seçildi. 2004’te AK Parti’den Osmangazi aday adayı olarak ve 2009’da MHP Osmangazi Adayı olarak bir kez daha denedi, ama seçilemedi. Fakat, rakip olmalarına karşın Recep Altepe hem Osmangazi, hem birinci Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Basri Sönmez’in bilgi ve birikiminden yararlanmak için danışman olarak yanına aldı.
Uzunca sayılabilecek süredir kan kanseri tedavisi görüyordu. Geçen yıla kadar ara ara uğrayıp dertleşiyorduk, fakat geçen yazdan bu yana ihmalkâr davrandığımızı dün sabah vefat haberiyle anladık. İçimiz yandı.
Bursa bir evladını, hizmetkârını, değerini yitirdi.
Hepimizin başı sağolsun. Cenaze bugün öğle namazı sonrası Ulucami’den kaldırılacak.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

20

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: