Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’ye dönerken yeni dönemin şifrelerini de verdi: Geleceği okuyamayan 2019’u da göremez

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AK PARTİ'YE DÖNÜŞÜ, BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIMYakın geçmişte yaşadık gördük… Turgut Özal askeri dönem sonrası sivil cumhurbaşkanı olarak seçilirken partisini bıraktı, sonra bir daha bulamadı.
Aynı şekilde…
Özal’dan sonra Süleyman Demirel seçilip Çankaya’ya çıkarken bıraktığı partisini elinden kaçırdı.
Hatta…
Geriye doğru gidersek, Atatürk kurduğu CHP’yi İsmet İnönü’ye kaptırdığı hissiyle yaşadı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu örnekler nedeniyle, seçildikten sonra partisiyle ilişkisi kesilirse neler olabileceğini biliyor.
O bakımdan…
Cumhurbaşkanı olmasına karşın gönül bağı olduğunu vurguladığı AK Parti ile ilişkisini kesemeyeceğini açık açık hep söyledi, ama Ahmet Davutoğlu döneminde olduğu gibi, uzaktan kumanda bazen sorunlara yol açabiliyor.
Değişen anayasayla birlikte cumhurbaşkanının partili olabilme fırsatını değerlendirip, kurucusu olduğu AK Parti’ye üye olarak dönmesi bu nedenle kendisi için önemli.
Dönerken…
AK Parti için “yuvam” dedi, “ailem” dedi, “aşkım” dedi ve kesmediği ilişkisini eve dönüş aşamasına taşımanın mutluluğunu dile getirdi.
Dahası…
21 Mayıs’taki kurultayda AK Parti Genel Başkanı Adayı gösterileceğini de Başbakan Binali Yıldırım açıkladı.
Bununla birlikte…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden AK Parti üyesi olduktan sonra yaptığı konuşmayı izlerken şunları düşündük:
Bir…
Parti teşkilatlarının cumhurbaşkanı seçilirken bıraktığı mukavemette olmadığının ve pek çok yerde hasbilikten hesabiliğe geçildiğinin farkında.
Onun için de…
Şimdiden 2019’u hedef gösteriyor ve yine şimdiden 2019 için kapı kapı çalışılmasını istiyor. Açık açık da bire bir insanla temas istiyor.
İki…
AK Parti’nin gelişinde İstanbul ve Ankara’dan başlamak üzere gibi büyük kentlerin Büyükşehir Belediyelerini kazanmış olmasının büyük rolü var.
Şimdiyse…
Yerel yönetimlerin AK Parti’nin yükü olmaya başladığı yönünde algı oluştuğunu görüyor.
Üç…
Konuşmanın altı çizilecek önemdeki mesajlarından biri de öze dönüş işaretiydi. Bunu da AK Parti’nin kuruluş ve çıkış aşamasında önemsediği özgürlükler konusunda taviz vermeden ilerleme çağrısı yaparak gösterdi.
Çağrısı da yine teşkilatlara: Geleceğe iyi okuyamayan 2019’u göremez.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

04

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: