İŞKUR’dan, başarısız girişimcilerin kaynak israfını bitirecek proje: Fikri olan 2 bin girişimciye önce eğitim, sonra sermaye!

İŞKUR İL MÜDÜRÜ EREN TÜRKMEN

İŞKUR İL MÜDÜRÜ EREN TÜRKMEN

Son dönemde… Hem üretimi, hem ticari yaşamı canlandırmak, devletin desteğini hissettirmek için atılan önemli adımlar var.
Örneğin…
Sanayiciler için teşvikler geliştiriliyor, büyümeye yönelik projelere krediler veriliyor, aynı şekilde esnafa da hayat öpücüğü olarak kredi desteği sağlanıyor.
Bütün bunlar olurken, girişimci yetiştirmek için de devletin kollarını sıvadığını İŞKUR İl Müdürü Eren Türkmen’le sohbet ederken öğrendik.
Üstelik…
Fikri olan girişimci adayları için önce eğitim programları hazırlayan İŞKUR, bu programların bitiminde projesini yaşama geçirebilmesi için girişimciye bir de mali destek veriyor.
Yani…
Projesi ya da fikri olan girişimcilere önce eğitim, sonra da sermaye desteğiyle iş yaşamının genişlemesi ve iş hacminin artması için adımlar atılıyor.
Nitekim…
İŞKUR İl Müdürü Eren Türkmen yürüttükleri sermaye garantili girişimcilik eğitimi için şu bilgileri verdi:
“Kendi işini kurmak isteyen İŞKUR’a kayıtlı kişilerin KOSGEB Yeni Girişimci Desteğine başvurabilmeleri için verdiğimiz girişimcilik eğitimleri 2017 yılında da devam ediyor.”
Şu tespit önemli:
“Yeni bir iş kurma teşebbüsü girişimciler için ciddi riskler içeriyor. İyi ve büyük heveslerle başlayan birçok girişim hüsranla sonuçlanabildiği için, iş dünyası kısa ömürlü iş macerası hurdalığına dönüşüyor.”
Şu da bir gerçek:
“Başarısız girişimcilerin, kaynak israfına da yol açıyorlar.”
Sonra da…
Girişimcilik denemelerinin hüsranla sonuçlanmaması için yolu gösterdi:
“Girişimci adaylarının iş kurmadan önce fikirlerini sanal olarak atölye çalışmalarında denemeleri, yatırımdan önce fizibilite yapmaları, iş planı oluşturmaları gibi konulardaki İŞKUR Girişimcilik Eğitim Programları önemli bir staj olarak da algılanabilir.”
Hedef büyük:
“Bursa’da yıl sonuna kadar 2 bin yeni girişimci adayını yetiştirmeyi ve iş hayatına kazandırmayı hedefliyoruz.”
Yapılan şu:
“İŞKUR her ay en az 4 grup girişimcilik eğitimi düzenliyor. 32 saatlik  programlar 4 gün sürüyor. Programı tamamlayan ve kendi işini kurmak isteyen katılımcılar KOSGEB’den hibe ve destek tutarı 15o bin lirayı bulan kaynak hakkı elde ediyor.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

27

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: