Kentsel dönüşümle ortaya çıkabilecek risklere farklı bir bakış: Obezleşen şehirlerde ulaşım sorunu ortaya çıkar

MEHMET TÖZÜN BİNGÖL

MEHMET TÖZÜN BİNGÖL

2500 yıllık geçmişi olan Bursa gibi tarihi bir kentin, planların Ankara’dan yapıldığı dönemde planın kentleşme hızının gerisinde kalması sonucu olarak karşımıza çıkan plansız büyüme sorununu çözüp yaşanabilir kent olarak gelişimini sağlamak için çok ciddi çabalar var.
Ne var ki…
Bursa bir yandan büyürken, bir yandan yenileme çabasına girerek ikilem yaşıyor. Üstelik, tek yol görülen kentsel dönüşüm konusunda da fikir ve çözüm ayrılıkları yaşanıyor.
İşte…
Kent için böylesine önemli süreçte çok kritik bir uyarı geldi.
Uyarıyı…
Yıllarca Karayolları’nda ulaşım çözümleri üreten, şimdi bilgi ve deneyimlerini Bursa Teknik Üniversitesi’ne sunan İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Tözün Bingöl yapıyor.
Kentsel dönüşüm planlamaları içinde ulaşım projelerini sorgulamadan önce de tanımı ortaya koyuyor:
“İnsanlar, kilo ve boy oranına bağlı olarak vücut kütle endeksi üzerinden zayıf, normal, kilolu ve obez diye sınıflandırılır. Obezite, özellikle batı toplumlarında yaygın hastalıklardan biri kabul edilir.”
Şunun altını çiziyor:
“Obez kişide mide, kas ve eklem rahatsızlıkları, dolaşım ve kalp problemleri görülür. Teşhisten sonra, kilo verme tedavisi uygulanır. Eğer az yeme ve egzersizle kilo veremiyorsa cerrahi müdahale gündeme gelir.”
Şu nokta önemli:
“Hiç kimse obez kişiye, ‘Madem yemeden duramıyorsun, o zaman mideni genişletelim, hatta ikinci yemek borusu döşeyelim, sen yeter ki ye’ demiyor.”
Örneğini şuraya bağlıyor:
“Şehirlerimizin de obez hale gelip gelmediklerini tespit edip, gelmişlerse onların da ağırlıklarını azaltmak için çözümler geliştirmeliyiz.”
Bir ulaşım uzmanı olarak görüşü şu:
“Şehirlerin daha da büyümelerine yol açacak yatırım, teşvik ve düzenlemeler şehrin sürdürülebilirliğini tehlikeye atıyor. Önemli olan şehirlerin gelişmelerini obez değil ama sağlıklı şekilde sağlamak.”
O nedenle…
Öncelikle koruyucu hekimliği öneriyor ve uyarısını da sözlerle ortaya koyuyor:
” Şehir, kendisine karşı merhametsiz uygulamalarımıza tepkisini trafik sıkışıklığı, hava kirliliği, stres, yorgunluk olarak gösterir. Her sabah ve akşam yolda gördüğümüz insanların yorgun ve mutsuz halleri bunun en somut göstergesi.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

02

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: