Muhalefet unutuyor, ama gerçek bu: Seçmen “zenginleşme ve refah umudu veren” siyaseti seviyor!

PROF. DR. ALİ YAŞAR SARIBAY

PROF. DR. ALİ YAŞAR SARIBAY

CHP’nin 16 Nisan referandumu sonuçlarını akademisyenlerle analiz etmek üzere Bursa’da çalıştay düzenlemesi elbette çok önemli.
Çünkü…
Seçim sonrası farklı gruplarla analiz çalıştayları yapılması, bir sonraki adım olan siyasi karar ve strateji belirlenmesi için aslında doğru süreç.
O bakımdan…
Aynı zamanda CHP Parti Meclisi Üyesi olan Sesader Başkanı Prof. Dr. Özkan Yıldız’ın organize ettiği sosyal demokrat akademisyenlerin cuma akşamı başlayıp cumartesi akşamı tamamladıkları çalıştay umut verici.
Bununla birlikte…
Toplantıda ortaya çıkan analizleri ya da bulguları bilememekle birlikte, toplumsal bir gerçeğin de üzerinde durmak gerekiyor.
Çünkü…
Toplumsal yapı olarak Türk seçmeninin zenginleşme ve refah umudu veren siyaseti sevdiği biliniyor.
Örneğin…
1983 yılında 4 eğilimi birleştiren Anavatan Partisi söylemini ortadirek ve ortadireğin güçlendirilmesi çerçevesinde geliştirmiş, kabul de görmüştü.
Benzer şekilde…
Fazilet Partisi’nin kapatılmasıyla Erdemliler Hareketi olarak başlayıp Yenilikçi Hareket olarak yükselişe geçen AK Parti iktidara bu yolla ulaştığı gibi, 2002’den bu yana girdiği tüm seçimleri açık ara farkla kazanırken de seçmenin zenginlik ve refah umudu olmayı sürdürmesine borçlu.
Bu da siyasi kampanyalara istikrar adıyla yansıyor.
Görünen o ki…
Muhalefet iktidarla yarışabileceği umut veren söylemi henüz ortaya koyamadı.
Nitekim…
Türkiye’nin görüşlerini önemsediği Siyaset Sosyoloğu Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay da böyle düşünüyor:
“Anamuhalefet partisi olan, yani iktidar alternatifi olan CHP hiçbir zaman somut bir alternatif proje ortaya koyamadı.”
Vurguladığı şu:
“Referandum sürecinde de böyle oldu. Sürekli ‘tek adam yönetimi’ ve ‘rejim değişikliği’ söylemlerini duyduk. Üstelik, alternatif gördükleri eski sistemin de sorunları olduğunu söylediler.”
Tespiti önemli:
“Sorun şu: ‘Ne yapmalıyız ki karşı seçeneği zayıf düşürelim?’ diye hiç düşünmediler, söylem geliştirmediler. Oysa seçmenin önüne somut bir şey koymak ve çözümün kendisinde olduğu umudunu vermek gerekiyor.”
Kim bilir…
Bu çalıştaylar dizisinden belki böyle bir sonuç da çıkar.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

16

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: