Orhaneli Kavşağı’ndaki başarı yeni model getirdi: Sinyalizasyonlu kavşaklarda orta adalar kaldırılıyor!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE

Kent trafiğini akışkan hale getirmek için yalnızca yollar yapmak yeterli olmuyor, trafiğin tıkandığı noktalara doğru müdahale de önemli. Özellikle de kavşak uygulamaları trafiğin artmasına ve beklentilere yönelik değişebiliyor.
Nitekim…
Orhaneli Kavşağı’nda orta adanın kaldırılması başlangıçta yadırgansa bile sürücülerin alışmalarıyla trafikte rahatlatıcı etki yaptı ve yeni model oldu.
İşte…
O yeni modeli Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıkladı:
“Trafikte akıllı sinyalizasyon, yeşil dalga gibi uygulamaların ardından sinyalizasyonu olan kavşaklardaki orta adaları kaldırıyoruz.”
İlk Polis Okulu Kavşağı’nda denenen uygulamanın, geçiş hızının yüzde 30 artmasıyla başarılı olunca da Orhaneli Kavşağı’nda tekrarlandığını vurguladı:
“Orhaneli Kavşağı’nda geçiş hızı yüzde 40 arttı. Vatandaş eskiden beklediği sürenin yarısı kadar bekliyor.”
İlk günlerde, bir kamyonun yaptığı kaza nedeniyle 20 dakika sorun yaşandığını kaydeden Başkan Altepe, acele eden sürücülerin birbirlerinin önünü kestiklerini ifade etti ve “Kavşakta aracın arkasına girmek gerekir, önü kesilince sıkışma oluyor” dedi.
Sonra da şunu açıkladı:
“Polis Okulu’ndan sonra Orhaneli Kavşağı’nda da başarılı olunca uygulamayı yaygınlaştırma kararı aldık. Sinyalizasyonlu kavşakların tümünde ortadaki adalar kalkacak.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: