Radikal kararlarla plansız Yıldırım’ı planlı hale getirdi, gönüllü dönüşümle de değiştiriyor… Edebali’den örnek alınacak kentsel dönüşüm

YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ

YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ

Kuşku yok ki… Boş bir arazi yeni şehir kurmak kolay. Fakat, eski bir şehri yenileyip yaşam standardı yüksek hale getirmek hiç de kolay değil.
Hele…
Yıldırım gibi plansız gelişimiyle bilinen sorunlu bir şehri dönüştürmek daha da zor.
İşte…
Bu zor göreve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali soyundu.
Kişiliğine uygun şekilde sakin ve kararlı adımlar atarak plansızlık nedeniyle kaçak yapı cenneti haline gelen eski Yıldırım’ı modern bir şehir haline dönüştürme yolunda ilerliyor.
Sabırlı adımların ilki planlama ile atıldı.
Aslında…
Bu ilk adım en zor süreçti ve Edebali bu süreci özetlerken “Radikal kararlar almak gerekiyordu” diye başladı ve şunu söyledi:
“Yıldırım altın gibi şehir, ama plansız çarpık yapılaşmayla altın kayboldu, toprak altında kaldı. Biz şimdi o toprağı kaldırıp altını ortaya çıkarıyoruz.”
Ardından…
“Yaşam standardı yüksek şehir doğru planlarla yaşama geçirilir” dedi ve devam etti:
“Bu şehre uygun standartlarla üçte birinden fazlasını yeniden planladık. Plan 4 harfli kelime, ama çok büyük emekler var.”
Yapılan çalışmayı anlattı:
“100 yıllık çalışma hazırladık. Bunu yaparken işe mülkiyet analizleri, ruhsatlı-ruhsatsız yapılar, binaların yaşı, demografik yapı incelendi. Bölge bölge suç oranları bile Emniyet’ten alındı.”
Hedefi şu:
“Şehri değiştirmeye talibiz. En zoru bu. Hayatı değiştiriyoruz.”
Şu nokta önemli:
“Kentsel dönüşüm tek taraflı kavram değil. Belediye kendime göre değiştiriyorum derse yolda kalır. Çünkü çok aktörler var, onların da söz sahibi olması lazım.”
Sonra da…
İzledikleri kentsel dönüşüm yöntemini açıkladı:
“Kentsel dönüşümde 2 yöntem var. Birincisi zorlayıcı gönülsüz dönüşüm, diğeri gönüllü dönüşüm. Bize uygun olanı gönüllü dönüşüm. Çünkü vatandaşı başka yere taşıyacak rezerv alanlarımız yok. Onun için de uzlaşarak çözüyoruz.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: