Rusya ilk kez bir Türk’e Dostluk Nişanı verdi… Erdoğan ve Putin’in iradelerini Cavit Çağlar buluşturdu!

CAVİT ÇAĞLAR

CAVİT ÇAĞLAR

Aslında… 24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesiyle Türkiye ile Rusya arasında başlayan krizi sonlandırmak için harekete geçtiğinde, aklında yalnızca vatana hizmet düşüncesi vardı.
Çünkü…
Hem siyasette hem sanayide ve hem de ticarette önemli birikimlere sahip bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ülkenin çıkarı için Rusya ile yaşanan krizin aşılması gerektiğine inanıyordu.
Hatta…
İki ülkenin barış içinde birlikte hareket etmelerinin önemini savunuyordu.
Nitekim…
Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar düşüncesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da katıldıkları toplantıda açık açık dile getirdi ve “Dilerseniz ben bu sorunu çözmeye çalışabilirim” dedi.
Bunu söylerken de…
Rusya’da yatırımları olan bir sanayici, alışverişi olan bir ticaret adamı ve siyasi döneminden gelen ilişkileriyle temasa geçebileceğini düşünüyordu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan her şeyi görebilen ve pratik karar verebilen güçlü bir lider. Çağlar’ın sözleri üzerine “Barışmayı gerçekleştirmek için düşündüğün her şeyi yapabilirsin” dedi.
Bazen…
Ülkeler arasındaki diplomatik yollar tıkandığında, bireyler engelleri aşıp sıcak ortamı sağlayabilirler.
Çağlar işte bunu başardı.
Başarısız olabileceğini aklına bile getirmedi, ortak zemin inancını sonuna kadar sürdürdü. Sonuçta da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in siyasi iradelerini buluşturdu ve iki ülke krizi aşıp yeniden yan yana geldi, hatta bölgesel anlamda birlikte hareket etmeye bile başladı.
Bütün bunları…
Yalnızca ülkesini seven bir vatandaş olarak yaptı. Medyaya bazı bilgiler sızdı, ama Çağlar kendisini belli edecek açıklamalardan hep kaçındı, hatta barış mektubundan sonraki gelişmelerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı adres göstermekle yetindi. “Ortada bir başarı varsa 2 lidere aittir” diyerek de kendini geri planda tutmayı sürdürdü.
Ta ki…
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sürpriz yapıp, Cavit Çağlar’a Özel Dostluk Ödülü verilmesi için kararnameyi imzalayıncaya kadar.
Çağlar sonuca ulaşan özel çabasıyla ilk kez bir Türk’e verilecek olan bu nişanı almayı hak etti, ama onuru hepimizin.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

28

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: