YÖK Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi üniversitelerin uzmanlaşması kararı aldı, BTÜ teknoloji üniversitesi oldu, robot teknolojisi üretecek

YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GELEN VE DR. EKREM DÜZGÜN

YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GELEN VE DR. EKREM DÜZGÜN

Karar geçen yıl alındı… YÖK, üniversitelerin birbirine benzer hale gelmeleri nedeniyle Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerdeki gibi uzmanlaşma adımı attı.
Yani…
Eğitim olarak birbirine benzeyen ve tek tip haline gelen üniversiteler arasında farklılıklar oluşturmak için uzmanlık görevlendirmeleri yaptı.
İşte…
Bursa Teknik Üniversitesi’ne de bu doğrultuda teknoloji üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyen yetiştirme görevi verildi.
Buna göre…
Program gereği, Bursa Teknik Üniversitesi teknolojiyi üretebilecek ve yönetebilecek öğrenciler yetiştirmekle görevlendirildi.
Kritik bir nokta da şu:
YÖK görevlendirmesiyle teknoloji üniversitesi olan BTÜ, öğrenci yetiştirmenin yanında akademik bilgi birikimiyle üniversiteler için teknoloji alanında akademisyen yetiştirmek üzere de kaynak üniversite haline geldi.
O nedenle…
BTÜ bünyesinde ilk olarak Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistem Uygulamaları Araştırma Merkezi oluşturuldu ve robot teknolojisi için ilk adım da atıldı.
Dahası…
Aynı zamanda BTÜ Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gelen’in müdürlüğünü üstlendiği araştırma merkezi kolları hemen sıvadı.
Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ekrem Düzgün ile birlikte konuğumuz olan Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gelen yeni görev kapsamında teknoloji eğitimine hazır olduklarını söyledi.
Özellikle…
Makine, elektrik-elektronik, bilgisayar, otomasyon ve kontrol mühendislikleri bölümlerinden oluşan mekatronik bünyesindeki yeni teknoloji eğitimi için BTÜ’nün seçilme kararında Bursa’daki sanayi otomasyonu ve kurulacak teknoloji bölgeleri de çok etkili.
Çünkü…
Robot teknolojisi getiren otomasyon alanında yapacağı sanayi devrimi için Bursa Teknik Üniversitesi teknoloji eğitimiyle gerçek bilgi ve eleman kaynağı olacak.
Nitekim…
Yrd. Doç. Dr. Gelen ve Dr. Düven hocalar hazır olduklarını ifade ederken, BTÜ’deki laboratuvar yatırımının 40 milyon lirayı geçtiğini söylediler.
Gerçekten büyük yatırım başlamış bile.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

12

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: