Yollarıyla, eğitim, sağlık, ticaret alanlarıyla Yıldırım’ın üçte biri planlandı, el değmeyen yer kalmadı

YILDIRIM ARABAYATAĞI ULUS MEVLANA PLANLAMAAslında… Kentsel dönüşüm fiziki bir değişim içeriyor. Ancak, Yıldırım gibi plansız gelişen çok eski bir yerleşim bölgesi için yaşamın değişimi anlamına geliyor.
Nitekim…
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de bunu vurguluyor:
“Yaptığımız fiziksel dönüşümün ötesinde. Çocuklara, yaşlılara, gençlere, hepsine hitap eden, herkesi mutlu edecek bir şehir planladık.”
Kriterleri sıraladı:
“Planlı yapılaşma oranını arttırdık. Sağlık imkanlarına ulaşım önemli. Herkes sağlık kuruluşuna en kısa yoldan olaşacağı mahalle arar. Eğitim aynı şekilde.  Bunlar yeni planlarda en çok önem verdiklerimizden.”
Rakamla örnek verdi:
“Değirmenönü-Karapınar ve yolun altındaki 6 mahallede anaokulu, ilkokul, ortaokul, ikinci öğretim, lise olarak 25’e yakın okul alanı ürettik.”
Dikkat ettikleri şu:
“İlkokul için yürüme mesafesi 500 metre. Ortaokul 750, lise 1000 metre yürüyüş mesafesinde olmalı. Planı buna göre yaptık.”
Çarpıcı bir örnek daha verdi:
“Eski planda yolların kapladığı alan yeni plandakinden daha fazla. Yüzlerce, binlerce sokak ve cadde var ama  hem dar, hem de ticari potansiyeli olmadığı için değersiz.”
Yapılanı söyledi:
“Korunacak mahalleler var, dönüşümle ayağa kaldırılacak mahalleler var. Her birinde parça parça alanlar belirledik. Her bölgeye farklı proje tasarımları yaptık.”
Şunu da ekledi:
“Yıldırım’ın üçte birini planladık, el değmedik yer kalmıyor.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

05 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: