Badırga’da Gürsu büyüklüğündeki uydukentten sonra Teknosab yanına da Bursa’nın 3. büyük ilçesi olacak dev uydukent geliyor

TEKNOSAB BÖLGESİNE BURSA'NIN 3. BÜYÜK İLÇESİ, 500 BİN NÜFUSLU UYDUKENTGerçi… Kent merkezinde kentsel dönüşüm yoluyla yoğun bir yenileme çalışması başladı, ama gelişmeye devam eren Bursa’ya yeni yerleşim alanları açmak gerekiyor. Hem de planlı, günlük yaşantısını kendi içinde sürdürebilecek yeni kentler oluşturmak gerekiyor.
Bunun adına da uydukentler deniyor.
İşte…
Bursa’da planlanan ilk uydukenti 7 Mayıs 2017 günü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açıklaması olarak şu satırlarla duyurduk:
“Bursa’nın Batısı’na gerçek bir uydukent kuruyoruz.”
Adresi de gösterdi:
“Badırga ve çevresine şehir içindeki sanayiyi deplase ediyoruz. Orada yeni sanayi bölgeleri oluşuyor. Yine ileri teknoloji bölgesi olacak. Buralarda çalışacak personel için aynı yerde bir de uydukent oluşturuyoruz.”
Şu nokta önemli:
“Badırga’daki Deri OSB, tekstilcilerin gideceği TOSAB, Kotiyak gibi sanayi bölgelerinde 50 bin kişi çalışacak. Bu insanları Osmangazi’den, Yıldırım’dan 50 kilometrelik yoldan getirip götüremezsiniz, trafik çöker.”
Şunu vurguladı:
“Onun için, Badırga bölgesinde, Karacabey sınırında 75 bin kişinin yaşayacağı bir uydukent planlaması yapıldı. O bölgede çalışıp, o bölgede yaşayacaklar ve ihtiyaçlarını da yine o bölgede karşılayacaklar.”
Böylece…
Nilüfer ilçesinin kurulmasıyla birlikte Bursa’nın yeni gelişme yönü olarak ortaya çıkan İzmir Yolu çevresindeki Badırga bölgesinde Gürsu büyüklüğünde uydukent kurulacağını kamuoyu öğrenmiş oldu.
Şu bir gerçek ki…
Şehir planlaması açısından uydukentler daima heyecan verir. O bakımdan, bu projenin de ilgiyle karşılandığını gördük.
Oysa…
Başkan Altepe’nin kafasında yalnızca Deri OSB, TOSAB, KOTİYAK hedefli 75 bin kişilik uydukent yok, ilkinden çok daha büyük ve kapsamlı, ikinci uydukent için de hazırlık başladı.
Çünkü…
Bursa’nın yeni sanayi bölgesi olarak temelleri atılan TEKNOSAB’ı hedef alan ikinci uydukent tam 500 bin kişinin yaşayabileceği bir kent olarak planlanıyor.
Yani…
Osmangazi ve Yıldırım’dan sonra Bursa’nın 3. büyük ilçesi olabilecek büyüklükte bir uydukent geliyor.
Böylece…
Bursa’nın Batı’sında biri 75 bin nüfuslu, diğeri 500 bin nüfuslu iki büyük uydukent yükselecek.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

05

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: