Bursa’nın en yeni sivil toplum örgütü Ovader hedefi belirledi, kararı verdi: Ova toprağının talanına karşı duracağız

OVADER BAŞKANI KASIM ÇİÇEK VE YÖNETİMİBursa’da sivil toplum örgütleri arasında üye sayısı ve etki gücü olarak Dağder’in ayrı bir yeri var. Bu güç de, temsil ettiği yörenin yoksulluğu ve unutulmuşluğundan geliyor.
Oysa…
Ova köyleri tarımsal üretim bakımından güçlü oldukları için zengin köyler biliniyorlar. Yoğun çalışan çiftçiler boş zaman bulup bir araya gelemedikleri için de örgütlenemiyorlar.
Ne var ki…
Ovader bu zorluğu aştı ve ova köyleri arasında örgütlendi.
Aynı zamanda Karabalçık Mahallesi Muhtarı olan Ovader Başkanı Kasım Çiçek ve yönetiminde yer alan Nilüferköy Muhtarı Burhan Mandacı, aynı zamanda Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı olan Alaşar Muhtarı İdris Aydın, Çağlayan Muhtarı Hakkı Tokuş, Aksungur Köyü’nden Mehmet Doğan ziyaretimize geldiklerinde heyecanlarını gözlemledik.
Ovader Başkanı Kasım Çiçek şunu söyledi:
“Ova koruma yasası kalktı, topraklarımız her türlü tehlikeye açık. Oysa burası Türkiye’nin en özel bölgesi. Siyah incir, deveci armudu ve en güzel şeftali burada yetişiyor.”
Şu noktada kararlı:
“Biz Ovader olarak ovamızın daha fazla talan edilmesine karşı duracağız. Sanayi tesisi her yere kurulabilir, makine taşın üstünde bile çalışabilir. Fakat siyah incir, şeftali, deveci armudu her yerde yetişmez.”
Bir de…
Bugüne kadar siyasette ovadan kimse olmadığını anımsatıp, “Bundan sonra olacak” dediler.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

04

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: