Bursa’yı elektriksiz kalmaktan Allah korudu… Ovaakça Doğalgaz Çevrim Santralına yıldırım düştü

unnamedAnımsıyoruz da… 1992 yılında kurulacağı haberini duyurmak bize kısmet olmuştu. Müjdeyi, dönemin Başbakanı rahmetli Süleyman Demirel ile birlikte Japonya gezisine katılan, dönemin güçlü siyasetçisi Cavit Çağlar vermişti.
Gezi sırasında…
Çağlar bir akşam Japonya’dan aradığında, Japonlar tarafından Türkiye’ye iki doğalgaz çevrim santrali kurulacağını, birinin Bursa’ya kurulması için ikna ettiğini söylemişti.
İşte…
O santral bugün Türkiye’nin üçüncü büyük doğalgaz çevrim santrali olarak üretim yapıyor. Yılda yaklaşık 5 milyar 637 milyon 440 bin 267 kilovat saat elektrik üreten santral sayesinde Bursa’da konutlarda ve sanayide elektrik sıkıntısı yaşanmıyor.
Hatta…
Çevre illerin elektrik ihtiyacı da buradan destek alıyor.
O bakımdan…
Ovaakça’da sorun olduğunda, İstanbul bile etkileniyor.
İşte…
Bölge için böylesine önemli ve kritik olan Ovaakça Doğalgaz Çevrim Santralı’nın geçtiğimiz hafta çok ciddi bir tehlike atlattığı ortaya çıktı.
Üstelik…
Atlatılan o büyük tehlikenin fotoğrafı da var.
Elimize ulaşan fotoğraflarda, geçen haftaki şiddetli yağmur sırasında kentin de her yerinden görülen santralin iki dev soğutma kulesinden birine yıldırım düştüğü görülüyor.
Yıldırım’ın hem bacaya isabet edişi, hem de bacada yol açtığı etki ayrıntılı bir şekilde görüntüye yansıyor.
Fotoğrafları görünce biraz da korkuyla Eüdaş Ovaakça Doğalgaz Çevrim Santralı’nı aradık. Aldığımız bilgiyle de rahatladık:
“Geçen hafta şiddetli yağış sırasında santral bacasına yıldırım düştü. Ancak santralin çok güçlü paratoner sistemi var. Sistem yıldırımı karşılayıp toprağa aktardığı için herhangi bir hasar oluşmadı, sorun da yaşamadık.”
Yani…
Tam anlamıyla Bursa’yı elektriksiz kalmaktan Allah korumuş denecek bir durum var ortada. Bunu da kurulan güçlü paratonere borçluyuz.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: