Büyükşehir yeni ulaşım planı hazırladı: Sürdürülebilir kentsel ulaşımın 10 ilkesi!

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açıkladığı “dünyada metrolu kentler için yeni ulaşım stratejisi” yeni ulaşım planları yapılmasını getirdi.
Nitekim…
BURULAŞ bu yönde Avrupa’daki örnekleri de göz önüne alarak Bursa için özel Sürdürülebilir Kentsel Ulaşımın 10 Temel İlkesi başlığıyla bir çalışma hazırladı.
Ulaşım sorunlarının 10 ana başlık altında toplandığı çalışmanın ilk sırasında “Yoğun ve insan ölçekli kentler planlamak” ilkesi yer alıyor.
Bu başlık altında “kent merkezlerinde ödenebilir konut yaratan projeler” yanında “ulaşım ve kentsel gelişmenin entegrasyonu” , “insan ölçekli ulaşım türlerine öncelik” , “küçük parçalı kentsel doku” , “karma kullanımlı kent merkezleri” , “kent meydanları” , “trafiğin sakinleştirilmesi” ve “otomobilsiz kentleşme” gibi alt başlıklar var.
İkinci sırada yer alan “Toplu taşıma odaklı kentler geliştirmek” başlığı altındaysa şu alt başlıklar sıralanıyor:
Kentsel alt merkezler, ana toplu taşıma istasyonlarına alışveriş üniteleri eklenmesi, çalışma ofislerinin topluma taşıma istasyonlarına yakın olması, toplu taşıma istasyonları çevresinde yüksek yoğunluklu apartmanlar oluşturulması, toplu taşıma istasyonlarında bisiklet park üniteleri.
Üçüncü sıradaki “Yol ağı ve kullanımını optimize etmek” başlığı altında da şu alt başlıklar bulunuyor:
Trafik kurallarının güçlendirilmesi, anlık trafik bilgisi sağlanması, konut alanlarında hız limitinin 30 kilometreye düşürülmesi.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: