CHP’den son dakika üyeleriyle delege seçimine ambargo koyanlara önlem: 3 Şubat’tan sonraki üyeler delege olamayacak

CHP GENEL MERKEZİGördüklerimizi… 8 Aralık 2915 günü bu sütunlarda aktardık. CHP Osmangazi kongresi için Merinos’ta salona girerken, boyunlarında delege kartları taşıyan büyük bir grubun dışarıda bahçenin bir köşesinde toplu halde beklediklerini görünce, “sigara içmek için salona girmediklerini” düşündük.
İçerideyse…
Salonda delege koltuklarının büyük oranda boş kalması dikkat çekiciydi. Bu da, dışarıdaki grubun adaylardan birinin destekçileri olduğunu gösteriyordu.
Sonra…
Dışarıda toplu halde duran o grup, oylamaya geçildiğinde topluca salona girip hiç dinlemedikleri, konuşulanlarla hiç ilgilenmedikleri kongrede destekledikleri aday için oylarını kullandılar ve sonucu da belirleyip gittiler.
İşte…
CHP Genel Merkezi, kongre süreci başlarken bu tür tabloların bir daha yaşanmaması için çok önemli bir karar aldı.
Buna göre…
3 Şubat 2017 tarihinden sonra CHP’ye üye olanlar, ilçelerindeki kongreler için delege seçilemeyecekler.
Anlaşılan o ki…
CHP Genel Merkezi delege çoğunluğunu ele geçirmeyi amaçlayan grupların son dakikada yaptıkları toplu üyeliklere ve bu üyelerin topluca hareketlerine karşı kritik bir önlem geliştirmiş.
O nedenle…
Kongrelerde karşılaşılan delege ağalığını engellemeye yönelik kararı önemsedik.
Bununla birlikte…
CHP Genel Merkezi şu sıralar üye listeleri güncellemesi üzerinde çalışıyor.
Listeler güncellenirken, ilçe örgütlerindeki yapılar da sağlıklı hale getiriliyor.
Örneğin…
Kişi bir ilçeden partiye üye olmuş, fakat başka bir ilçede oturuyor ve seçimlerde oyunu o ilçede kullanıyor. İşte bu durumdaki üyelerin kayıtları, üye oldukları ilçeden ikametgahının olduğu ve seçimde oy kullandığı ilçeye naklediliyor.
Gerçi…
Bu yöntemi kurulduğundan beri AK Parti’nin uyguladığını biliyoruz. CHP’nin de üyelerle birlikte ilçelerin yapısını sağlıklı bir zemine oturtup kongre ve önseçim gibi parti içi oylamaların eşit koşullarda geçmesini sağlamaya yönelik sağlıklı zemin oluşturma kararı siyasetin sağlığı açısından da önemli.CHP GENEL MERKEZİ

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

04

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: