Çiftçiye şok: Köylere kurulan elektronik bilgi hattına giren korsanlar uluslararası sohbet hatlarına mesaj yollamışlar

OSMANGAZİ ZİRAAT ODASI BAŞKANI İSMAİL ALTINKAYA

OSMANGAZİ ZİRAAT ODASI BAŞKANI İSMAİL ALTINKAYA

Geçen yıl… Osmangazi Ziraat Odası, bağlı köylerdeki çiftçileri hava durumundan ilaçlamaya kadar tarımsal alanlarla ilgili her konuda bilgilendirmek üzere dijital bir sistemi devreye soktu.
Sistemi…
Osmangazi İlçe Tarım Müdürlüğü yönetiyor ve işletiyordu. Osmangazi Ziraat Odası bilgiyi kullanan çiftçiler üyesi olduğu masrafları karşılıyordu. Bebka desteğiyle kurulan sitemin Osmangazi Belediyesi de ortağıydı.
İşte…
Bu işbirliğiyle hazırlanan çiftçi bilgilendirme için 26 köye 28 elektronik yazı akan pano yerleştirildi. Birer pano da Oda ile Tarım Müdürlüğü’ne kondu ve 28 dijital ekrandan yazı akışıyla yağış miktarından don uyarısına, ilaçlamadan ürün pazarlama tekliflerine kadar çiftçi için gerekli her şey duyuruldu.
Bizim de…
Bu sütunlardan duyurduğumuz sistem uluslararası bir GSM firmasının SİM kartları ile çalışıyordu ve yalnızca mesaj akışı yapılabildiği için konuşma yoktu.
Bu doğrultuda…
26’sı köylerde olmak üzere toplam 28 elektronik pano için Osmangazi Ziraat Odası ayda yaklaşık 800 liralık GSM faturası ödüyordu.
Ne var ki…
Son ay Oda’ya tam 28 bin 850 liralık fatura gelince herkes şok yaşadı ve hemen itiraz edildi.
Teknik anlamda data hattı olarak kurulan ve cep telefonundan SMS haberleşmesi şeklinde işleyen sistemin SİM kartlarını veren GSM firması önce sisteme zararlı yazılım yüklenmiş olabileceğini söyledi.
Sonrasını…
Osmangazi Ziraat Odası Başkanı İsmail Altınkaya şöyle açıkladı:
“Yaptığımız araştırmaya göre, her köydeki mesaj hatlarına ayrı ayrı girilerek bazı Avrupa ülkelerindeki  sohbet hatlarına çok sayıda mesaj gönderilmiş.”
Sisteme girme işleminin uzaktan bir merkezden yapıldığını düşündüklerini söyleyen Altınkaya, data hattındaki SİM kartların konuşmaya kapalı olduğunu, yalnızca mesajlaşma yapılabildiğini vurgulayıp ekledi:
“Sistemi kuran firmaya ulaşamıyoruz. Biz de Bilgi Teknolojileri Kurumu ve Bilişim Suçları Mahkemesi’ne başvurup suç duyurusunda bulunduk.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

19

06 2017

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: