Elektrikten suya, doğalgazdan asansöre enerji verimliliğiyle okullarda son 1 yılda 3.5 milyon lira tasarruf sağlandı!

İL ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİRİMİ SORUMLUSU LEVENT YAZICI VE PROJE SORUMLUSU ŞEREF AKDENİZ

İL ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİRİMİ SORUMLUSU LEVENT YAZICI VE PROJE SORUMLUSU ŞEREF AKDENİZ

Tarih 20 Ocak 2012… “Okula nefes aldıracak proje öğrenciden” başlıklı yazımızda, Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin reaktif güç kullanımı projesini duyurduk.
Proje…
Elektrik dağıtım şirketinin cezalandırdığı reaktif güç kullanmaktan okulları kurtarmayı amaçlayan kompanzasyon cihazı üretimini hedefliyordu ve Proje Sorumlusu olarak Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni Levent Yazıcı üstlenmişti.
Dahası…
Dönemin Okul Müdürü olan Ayhan Akbulut’un desteğiyle bir de Apis Enerji Verimliliği projesi başlatıldı. O projeye, dönemin Yıldırım Kaymakamı olan Mehmet Yapıcı destek verdi. Fatsa’ya atanınca, yerine gelen Mehmet Aydın ise Levent Yazıcı ve arkadaşlarının tam anlamıyla önünü açtı.
O aşamada…
2015 yılında İl Milli Eğitim Müdürü olarak Bursa’ya atanan Veli Sarıkaya projeye ilgi duydu ve Enerji Yönetim Birimi oluşturdu, başına da Levent Yazıcı’yı getirdi.
Kendisi gibi proje sorumlusu olan arkadaşı Şeref Akdeniz’le birlikte sohbet ettiğimiz Levent Yazıcı o zamandan beri yapılanları anlattığında adeta küçük dilimizi yutacaktık.
Örneğin…
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okulların elektrik, su, doğalgaz giderlerini EVeF16 adlı özel yazılımla takip ettiklerini öğrendik.
Rakamlar çarpıcı:
“55 okulun 1 aylık su tüketimi 4 bin metreküp. Bu okulların eğitim olmayan gece saatlerindeki tüketimleri 1.200 metreküp. Demek ki su şebekesinde kaçak var. O kaçaklar önlendi.”
Bunu anlatırken, İnegöl’deki Hacı Selim Yıldız Endüstri Meslek Lisesi’nin 6 bin 500 liralık su faturasının 15 liraya indiğini ekledi.
Enerji verimliliği çok yaygın bir kavram olmadığı gibi, pek önemsenmediğini bile söyleyebiliriz.
Ne var ki…
Levent Yazıcı ve 17 kişilik ekibi İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Enerji Yönetim Birimi olarak öncelikle okullar olmak üzere, bazı kamu kurumlarında elektrik, su, doğalgaz faturalarını takibe alıp gerektiğinde müdahale ediyorlar.
Ortaya çıkan inanılmaz tabloyu da Yazıcı açıkladı:
“Son 1 yılda Bursa’da sadece okullarda 3.5 milyon lira kazanç elde ederek paranın devletin kasasında kalmasını sağladık.”
Gerçekten de, alkışlanacak bir çalışma ve başarı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

10

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: