İşte yeni Acemler Kavşağı: Yakın Çevre Yolu’na gidecek araçların tıkadığı dönüşe kavşağın dışından geçecek viyadük çözümü

VİYADÜKLÜ YENİ ACEMLER KAVŞAĞI BÖYLE OLACAK

Dikkat çeken şu: Bursa’da trafik sorunu denince akla Acemler Kavşağı geliyor ve Büyükşehir Belediyesi 25 yıla yakındır kilitlenen trafiği çözmeye çalışıyor.
Erdem Saker döneminde tartışmaları ve girişimleri başlayan, Erdoğan Bilenser döneminde mahkeme kararıyla duran köprülü kavşağı yapmak rahmetli Hikmet Şahin’e kısmet oldu.
Fakat…
Köprülü kavşak da yetmeyince 2009’da Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Altepe yola yeni şeritler ekleyerek akıcılık sağlamaya çalıştı. Önceleri çözüm getirdi, ama artan trafik yoğunluğu sorununun hep sürmesine yol açtı.
Son dönemde…
Acemler Kavşağı’nda yeni bir sorun ortaya çıktı. İzmir ve Mudanya yönlerinden gelip Yakın Çevre Yolu’na dönmek isteyen araçlar kent merkezi yönüne giden yolun 2 şeridini kapatıyorlar.
Yakın Çevre Yolu’nu kullanımının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan sorun nedeniyle de Acemler Kavşağı’nın merkeze geliş yönü tıkanıyor. İzmir Yolu’nda Beşevler ve Mudanya Yolu’nda Esentepe’ye kadar araçlar birikiyor.
Gerçi…
Mudanya Kavşağı’ndan ana yola inişteki Timsah Arena önünde şerit artınca yol nefes aldı, ama Yakın Çevre Yolu’na dönen araçların ana yolda 2 şeridi kapatmaları engellenemedi.
İşte…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu tıkanma noktasına çözüm getirmek amacıyla yepyeni bir proje hazırlattı.
Yeni proje…
Yakın Çevre Yolu’na dönecek araçlar için, Acemler Köprülü Kavşağı çevresini dolaşan viyadük yapılmasını öngörüyor.
Buna göre…
Kavşağın 300 metre gerisinde Acemler Bursaray İstasyonu bitiminden başlayacak 2 şeritli viyadük yıkılan Polis Evi’nin üstünden geçip kavşağın batısından dönerek Paşa Çiftliği’nin yanından Yakın Çevre Yolu’na inecek.
Böylece…
Acemler Köprülü Kavşağı’nın çevresini dolaşan viyadükle 2 şeritli ek bir yol yapılmış olacak. Kavşak içindeki dönüş de çalışmaya devam edeceği için Acemler’den Yakın Çevre Yolu’na seçenekli 2 dönüş imkanı sağlanacak.
Dileyen araçlar viyadükten, dileyen araçlar da kavşaktan Yakın Çevre Yolu’na dönebilecekleri için ana güzergahta tıkanma olmayacak ve kent merkezine geliş rahatlayacak.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

29

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: