Küçük müdahaleler okullara enerji kullanımında büyük tasarruflar sağladı, güvence bedeli hesaplaması değişti

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve Türkiye’de tek olan İl Enerji Verimliliği Birimi Sorumlusu Levent Yazıcı çalışmalarını anlatırken dikkat çekici rakamlar verdi.
Örneğin…
Okullara takılan kompanzasyon cihazları sayesinde reaktif güç kullanımı cezalarının önlenmesi yanında, bilgisayar yazılımıyla takibe aldıkları doğalgaz giderlerini en aza düşürdüklerini anlattı ve küçük bir örnek verdi:
“3 okula dış hava ısısıyla iç ısıyı karşılaştırıp ısıyı kendi ayarlayan ve sabit tutan ekopanel cihazları takınca doğalgaz faturası 7 bin 500 liradan 2 bin 500 liraya indi.”
Bir örnek daha verdi:
“İnegöl’de Kocatepe İlköğretim Okulu’nun 1 yıllık doğalgaz tüketimi 75 bin liraydı. 45 bin liralık yatırımla kazanı değiştirince 45 bin liraya indi. Kazanın ömrü 20 yıl, 1 yılda kendini amorti etti, devlet 19 yıl kazandı.”
Şu da ilginç:
“375 okulda 408 asansör var. Bunların yüzde 90’ı kırmızı işaretlenmiş, güvensiz asansörler. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile birlikte çalışıp yüzde 55’e yakını bedelsiz düzeltildi.”
Yanı sıra…
Enerji Bakanlığı’nın kamu kurumlarından aldığı güvence bedeli hesaplamasının hatalı olduğunu tespit ettiklerini, itirazları üzerine kamu yararına hesaplamanın değiştiğini anlattı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

10

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: