Telafer’den gelen Iraklı Türkmenlere yardımda Bursa model oldu, onlar da vefalarını gösteriyorlar

IRAK TÜRKMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI İSAM ABDÜLKADİR VE SELÇUK TÜRKOĞLU

IRAK TÜRKMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI İSAM ABDÜLKADİR VE SELÇUK TÜRKOĞLU

Irak’ın Musul-Kerkük-Telafer üçgenindeki bölgede yaşayan ve IŞİD/DAEŞ zulmünden canlarını zor kurtarıp Türkiye’ye yaklaşık 90 bin Türkmen sığındı. Aralarından yaklaşık 1.500’ü Bursa’da yaşıyor, çoğunluğu da Bağlarbaşı’nda.
Üstelik…
Büyük bölümü orta gelir grubu ve altında olduğu için yoksulluk çekiyorlar.
İşte…
2.5 yıldır Bursa’da yaşayan Iraklı Türkmenleri yaşama bağlayan dost elleri var. Örneğin Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı gibi kamu desteklerinin yanında Kamu-Sen desteğini esirgemedi. Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu ve yönetimi seferber oldu.
Türk Ocakları, Yusuf Yüzlüler, Ayyıldız Spor Kulübü, Ötüken’den Kızılelma’ya Kültür Töre Derneği ve Ülkü Ocakları hep yanlarındaydılar.
Büyük sıkıntılar yaşayan Iraklı Türkmenler sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla Irak Türkmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurdular.
Bağlarbaşı’nda 3 katlı binası olan yardım amaçlı derneğin başkanı İsam Abdülkadir ile yönetiminden Selçuk Türkoğlu ziyaretimize geldiler.
Tam bir Türkmen gönlü zenginliği ve vefa örneği sergilediler:
“Bursa modeli yardımlaşmayla bu kentin insanları bize sahip çıktılar. Bugüne kadar biz Bursa’nın ekmeğini yedik, şimdi de biz Bursa’yı iftar soframızda ağırlamak istiyoruz.”
İftar bu akşam Bağlarbaşı Teoman Özalp Parkı’nda, İnönü Ortaokulu yanında.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

22

06 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: