15 Temmuz’da darbeye karşı halkı uyaran salâların karar sürecini Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç açıkladı

KAMU BAŞDENETÇİSİ ŞEREF MALKOÇ

Üzerinden tam 1 yıl geçti. Dünyanın en büyük üniformalı terör saldırısı olan FETÖ’cü darbe girişiminin milletin yumruğuna takıldığı o gece hala belleklerde.
Öyle ki…
Geçen yıl 15 Temmuz’da yaşananlar arasında, gece minarelerden yükselen salâlar da unutulacak gibi değil. Çünkü, milleti darbeye karşı ayaklandıran etkenler arasında o salâlar da vardı.
İşte…
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu süreçte yaşanan, 15 Temmuz gecesindeki salâların sırrını Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç anlattı:
“O gece, daha darbe girişiminin ilk anlarında Trabzon’dan birisi arayıp ‘Millet sokağa çıkmaya başladı, ezan okutalım, salâ okutalım’ dedi.”
Devam etti:
“Ben de hemen Diyanet İşleri Başkanı’nı arasın diye Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bey’i aradım. ‘Çok iyi olur’ dedi. Sonra diğer Bakan arkadaşlarımızı aradım.”
Şurası önemli:
“Yarım saat sonra tekrar Numan Bey’i aradığımda ‘Diyanet İşleri Başkanı’na ulaşamıyorum, bütün telefonları kapalı’ dedi.”
Sonra da şunu söyledi:
“Bunun üzerine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı aradım. Diyanet İşleri Başkanı’nı cuntacıların almış olabileceğini, imamların yüzde 75’inin kendisine bağlı Diyanet-Sen’e üye olduğunu anlatıp ‘Kardeşim ezan ve salâ okutun’ dedim.”
Şunu da ekledi:
“İşte o gece ezan ve salâlar böyle başladı.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

07 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: