Bu trafik sıkışıklığına yol mu yeter? Bursa’da kişi başına düşen araç sayısı Türkiye ortalamasına ulaştı!

Raporu… Yıllarca Karayolları’nda kontrol şefi olarak yollar yapan, Mezitler tünelinin kontrol sorumluluğu üstlendiği için “Bursa bölgesindeki tek tünel mühendisi” olan İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl hazırladı.
Şantiyeciliği yanında araştırmaya önem veren, yol konulu bilimsel gelişmeleri izleyip kongrelere katılan Bingöl, hazırladığı raporda Bursa’nın trafik sorununa çarpıcı rakamlarla teşhis koyuyor.
Başlangıç bölümünde…
Bursa’nın coğrafi konum olarak Türkiye’nin en önemli sanayi ve cazibe merkezi olduğunu vurgulayan M. Tözün Bingöl şu gerçeğin de altını çiziyor:
“Ülkemizdeki kentleşme sürecinde Bursa sanayisi, enerjisi, dinamizmi, genç ve eğitimli nüfusuyla en önemli odaklardan biri haline geldi.”
Devamında…
Bunun artarak sürdüğünü söylerken, kentin gelişimiyle birlikte yaşadığı trafik sıkışıklığı sorununu rakamlarla ortaya koyuyor:
Bir…
“Nüfusu 80 milyon olan Türkiye’de 21 milyon 268 bin 879 araç trafiğe kayıtlı. Yani her 1000 kişiye ortalama 265 araç, 140 otomobil düşüyor.”
İki…
“Bursa’da Şubat 2017 sonunda trafiğe kayıtlı araç sayısı 797 bin 078’e ulaştı. Nüfusu 3 milyon kabul edersek, her 1000 kişiye ortalama 265 araç ve 148 otomobil düşüyor.”
Şuna dikkat çekiyor:
“Her 1000 kişiye düşen araç ve otomobil sayısı aşağı yukarı Türkiye ortalamasıyla aynı.”
Bu karşılaştırma…
Bursa’daki trafik sıkışıklığı sorununun kaynağını da gösteriyor.
Ardından…
Avrupa Birliği’nde her 1000 kişiye 600 araç düştüğünü anımsatıp, “Araç sayımız AB ortalamasının yarısından az olmasına karşın neden ulaşım ve trafikte sorun yaşıyoruz?” diye soruyor.
Cevabı da veriyor:
“En büyük problem, çoğu tek kişi olan, yani yalnızca sürücünün kullandığı otomobillerin trafiğe çıkması. Bu araçlar ciddi bir alan kaplıyorlar.”
Sonra da…
Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Sürdürülebilir Kentsel Ulaşımın Temel İlkeleri planına paralel görüş belirtiyor:
“Tek çare, yolları verimli kullanmak. Bunu da toplu taşımayı özendirerek yapmak zorundayız.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

10

07 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: