Edebali’den Bursa tarihi ve han geleneğiyle uyumlu modern proje: Bebe konfeksiyoncuları için Vişnehan!

VİŞNEHAN BÖYLE OLACAK

Şunu rahatlıkla söylemek mümkün: Yıldırım bugüne kadar yokluklarıyla bilinen bir ilçe olarak geldi. Sanayisi yok, ticaret alanları yok, alışveriş merkezleri yok, sineması yok, tiyatrosu yok.
Gerçi…
Sinema ve tiyatro eksiğini Yıldırım Belediyesi’nin Barış Manço ve Adile Naşit kültür merkezleri kapattı, ama sanayi ve ticaret alanı olarak elde yalnızca Karlıdağ ile Vişne caddeleri var.
Bu iki caddeden Vişne Caddesi son yıllarda bebe konfeksiyonu alanında önemli gelişmeler sağladı ve yurtdışından müşteri kabul eder hale geldi.
İşte…
Böylesine değeri yükselen bir bölge haline gelen Vişne Caddesi’ni daha da yukarı çıkaracak ve Yıldırım’ı parlatacak bir projeyi de Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali hazırladı.
Sohbet ederken, “Vişnehan’da neler var?” diye sorduk.
O da…
En çok önemsediği Bursa’nın tarihi dokusuyla uyumlu proje noktasından başladı ve heyecanla anlattı:
“Bir kere şu noktayı çok önemsedik. Malum, Bursa tarihi hanlarıyla bilinir. Biz de burada tarihi hanların geleneğini modern mimariyle birleştirip yaşatmak istedik.”
Yani…
“Yani, Vişnehan projemizde hem tarihi hanlar geleneksel izleri olacak, hem modern mimarinin izleri olacak. İkisinin birleştiği bir proje hazırladık.”
Projede nelerin yer alacağını açıklarken “Proje iki aşamadan oluşuyor” dedi ve ekledi:
“İlk bölümde gerçek bir han olacak. Hanların geleneksel ticaret bölgesi Vişnehan’da yaşayacak.”
Sonra da…
Yapıda neler olacağını açıkladı:
“4 tarafı kapalı modern hanın girişinde yeme-içme alanları, ticari alanlar, kafeteryalar olacak. Bebe konfeksiyoncuları fuarları ve defilelerini burada yapabilecekler, misafirlerini ağırlayabilecekler.”
Şuna dikkat çekti:
“Üst katta her biri 100’er metrekarelik büyük büyük işyerleri olacak.”
Devam etti:
“Hanın arkasında yapacağımız U şeklindeki ticaret merkezi zemin katında kuyumcular ya da elektronikçiler olabilir. Ofis ve şovrumlar da olacak.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

02

07 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: