Kadın ve Demokrasi Derneği’nden en özel yaşam projesi: Dezavantajlı genç kızlara geleceği yakalama fırsatı eğitimi

KADEM BURSA TEMSİLCİSİ HATİCE AKBAŞ ŞAHİN

Proje… Geleceğe İşbaşı adını taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın genel başkan yardımcısı olduğu ve KADEM kısa adıyla tanınan Kadın ve Demokrasi Derneği Bursa Temsilciliği tarafından hazırlandı.
Doğrudan söylemek gerekirse, dezavantajlı grup olarak kabul edilen genç kızlara balık tutmayı öğreterek hem yaşamlarını sürdürmelerini, hem de ekonomiye katkılarını sağlamayı hedefliyor.
İşte…
Böylesine farklı amacı KADEM Bursa Temsilcisi Hatice Akbaş Şahin anlattı:
“Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal gelişimi için geleceği yakalayabilecek yetenekli, girişimci, nitelikli ve toplumsal değerleri muhafaza edebilen kadınların yetiştirilmesine katkı sağlamak istiyoruz.”
Yapmak istedikleri şu:
“KADEM’in kuruluş hedefleri arasında yer alan dezavantajlı genç kızların ekonomik, sosyal, siyasal, sanatsal alanlarda yaşama katılımları sağlanıp, bireysel ve mesleki gelişimlerine yönelik aktiviteler gerçekleştirilecek.”
Şu nokta önemli:
“Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından belirlenen 16-18 yaş arası dezavantajlı 20 genç kızın mesleki eğitimle istihdamı, psikolojik ve sosyal destek ile de toplumsal hayata uyumlaştırılması hedefimiz.”
Yöntemin farklılığı şu:
“Psiko-sosyal destek yanında meslek atölyelerinde rehabilitasyon eğitimleri verilerek usta-çırak ilişkisiyle staj yapmaları, böylece toplumsal hayata kolay bir şekilde uyum göstermeleri amaçlanıyor.”
Bu yolla…
Sağlık sektörü için ara eleman yetiştirilirken, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alacak gençler çeşitli hastanelerde staj yapıp iş bulabilecekler.
KADEM Bursa Temsilcisi Hatice Akbaş Şahin’i dinlerken şunu düşündük:
Kadınlara yönelik faaliyet gösteren sivil toplum örgütü olarak yola çıkan KADEM izleyebildiğimiz kadarıyla konferanslar ve çeşitli eğitim çalışmalarıyla kuruluş sürecini tamamladı.
Anlaşılan o ki…
Dezavantajlı genç kızlardan başlamak üzere, şimdi yaşamın içindeki konularda kadınlara el uzatarak sahaya çıkıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

25

07 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: